Umowa leasingu operacyjnego: czynsz inicjalny w KPiR
2013-09-13 11:53
![Umowa leasingu operacyjnego: czynsz inicjalny w KPiR [© serq - Fotolia.com] Umowa leasingu operacyjnego: czynsz inicjalny w KPiR](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/samochod-w-leasingu/Umowa-leasingu-operacyjnego-czynsz-inicjalny-w-KPiR-123888-200x133crop.jpg)
Umowa leasingu operacyjnego: czynsz inicjalny w KPiR © serq - Fotolia.com
Przeczytaj także: Leasing samochodu: opłata wstępna a koszty podatkowe
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Na potrzeby podatku dochodowego jest prowadzona księga przychodów i rozchodów. 14 grudnia 2012 r. zawarł on umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. Umowa ta przewiduje m.in. czynsz inicjalny, który pokrywa koszty poniesione przez leasingodawcę związane z doprowadzeniem do zawarcia umowy. Faktura VAT na powyższy czynsz została wystawiona 18 grudnia 2012 r. i w tym też miesiącu została zapłacona. Pozostałe czynsze są płacone zgodnie z harmonogramem. Umowa leasingu przy tym określa także wysokość czynszu zerowego na wartość 0 zł. Wnioskodawca zadał pytanie, czy zapłacony czynsz inicjalny należało zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Kwestie dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z umowami leasingu zostały przez ustawodawcę uregulowane w art. 23a-23l ww. ustawy. Zgodnie z treścią art. 23a pkt 1 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r.), ilekroć w rozdziale 4a ustawy jest mowa o umowie leasingu, rozumie się przez to umowę nazwaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.), a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.
fot. serq - Fotolia.com
Umowa leasingu operacyjnego: czynsz inicjalny w KPiR
Wydatki związane z uiszczeniem czynszu inicjalnego wynikającego z wystawionej przez leasingodawcę faktury, dotyczącej leasingu operacyjnego samochodu osobowego, powinny zostać zaewidencjonowane w księdze przychodów i rozchodów w kosztach jednorazowo w dacie ich poniesienia, tj. wystawienia faktury.
Jak wynika z art. 23b ust. 1 ww. ustawy (w ww. brzmieniu), opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:
1. umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
2. umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;
3. suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
![Leasing operacyjny: opłata wstępna przy księgach rachunkowych [© tashatuvango - Fotolia] Leasing operacyjny: opłata wstępna przy księgach rachunkowych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/samochod-w-leasingu/Leasing-operacyjny-oplata-wstepna-przy-ksiegach-rachunkowych-213577-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)