eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowośćOdpisy aktualizujące w kosztach podatkowych firmy

Odpisy aktualizujące w kosztach podatkowych firmy

2013-07-12 13:15

Odpisy aktualizujące w kosztach podatkowych firmy

Odpisy aktualizujące w kosztach podatkowych firmy © Igor Mojzes - Fotolia.com

W czasach kryzysu każdy szuka sposobów na optymalizację rozliczeń z fiskusem. Działania optymalizacyjne przybierają różne formy, najczęściej jednak przedsiębiorcy dążą do zmniejszenia podatku poprzez zwiększanie kosztów podatkowych. Sposobem na zwiększenie tych kosztów w przypadku braku zapłaty od kontrahenta jest zaliczenie do nich odpisów aktualizujących wartość należności. Zasady dotyczące zaliczania do kosztów odpisów aktualizujących są często mylone z zasadami dotyczącymi zaliczania do kosztów wierzytelności nieściągalnych, gdy tymczasem są to dwie odrębne instytucje.

Przeczytaj także: Nieściągalna wierzytelność z zagranicy w koszty podatkowe firmy

Rozwiązanie chwilowe
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 26a u.p.d.o.p. nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących, z tym że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p. do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona.

Koszty generowane na podstawie powyższego przepisu mają charakter tymczasowy uzależniony w praktyce najczęściej od postępowania dłużnika i ostatecznej kwalifikacji podatkowej wierzytelności. W przypadku uiszczenia należności, odpisy aktualizacyjne zostaną zaliczone do przychodów podatkowych, jeżeli zaś należność nie zostanie zapłacona, odpisy ostatecznie zostaną zaliczone do kosztów jako nieściągalna wierzytelność.

fot. Igor Mojzes - Fotolia.com

Odpisy aktualizujące w kosztach podatkowych firmy

Zasady dotyczące zaliczania do kosztów odpisów aktualizujących są często mylone z zasadami dotyczącymi zaliczania do kosztów wierzytelności nieściągalnych, gdy tymczasem są to dwie odrębne instytucje.


Określone należności
Ustawa o rachunkowości w art. 35b wskazuje, iż odpisów aktualizujących dokonuje się od:
  1. należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub w stan upadłości - do wysokości należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności, zgłoszonej likwidatorowi lub sędziemu komisarzowi w postępowaniu upadłościowym;
  2. należności od dłużników w przypadku oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego - w pełnej wysokości należności;
  3. należności kwestionowanych przez dłużników oraz z których zapłatą dłużnik zalega, a według oceny sytuacji majątkowej i finansowej dłużnika spłata należności w umownej kwocie nie jest prawdopodobna - do wysokości niepokrytej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności;
  4. należności stanowiących równowartość kwot podwyższających należności, w stosunku do których uprzednio dokonano odpisu aktualizującego - w wysokości tych kwot, do czasu ich otrzymania lub odpisania;
  5. należności przeterminowanych lub nieprzeterminowanych o znacznym stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności, w przypadkach uzasadnionych rodzajem prowadzonej działalności lub strukturą odbiorców - w wysokości wiarygodnie oszacowanej kwoty odpisu, w tym także ogólnego, na nieściągalne należności.

Z kolei ust. 3 art. 35b wskazuje, iż należności umorzone, przedawnione lub nieściągalne zmniejszają dokonane uprzednio odpisy aktualizujące ich wartość. Należności takie, od których nie dokonano odpisów aktualizujących ich wartość lub dokonano odpisów w niepełnej wysokości, zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: