Rozliczenie VAT: zasady zaokrąglania kwot podatku
2013-07-08 13:18
![Rozliczenie VAT: zasady zaokrąglania kwot podatku [© adam88xx - Fotolia.com] Rozliczenie VAT: zasady zaokrąglania kwot podatku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zasady-zaokraglania-podatkow/Rozliczenie-VAT-zasady-zaokraglania-kwot-podatku-120473-200x133crop.jpg)
Rozliczenie VAT: zasady zaokrąglania kwot podatku © adam88xx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Faktury VAT i deklaracje: zaokrąglanie podatku
Zaokrąglenia na fakturze i rejestrach VATPierwsze wątpliwości dotyczące zaokrągleń pojawiają się na etapie wystawiania faktur. Odpowiedzi na ten problem należy szukać w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur. Jego §5 ust. 7 wskazuje, że kwoty wykazane na fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza. Co za tym idzie, na fakturach nie należy dokonywać zaokrągleń do pełnych groszy, a do dwóch miejsc po przecinku.
Co się z kolei tyczy samych rejestrów prowadzonych na potrzeby podatku VAT, podstawą dokonywanych w nich zapisów są zarówno wystawiane jak i otrzymywane faktury przez podatnika. Ustawodawca nie zawarł przy tym dodatkowych regulacji, które wpływałyby na sposób zaokrąglania kwot w tych rejestrach. Wskazał jedynie, że podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. W związku z tym, ponieważ kwoty wykazywane na fakturach są zaokrąglane do pełnych groszy, także ewidencje prowadzone na potrzeby rozliczenia podatku VAT powinny zawierać wartości z dokładnością do 1 grosza (a więc do dwóch miejsc po przecinku).
fot. adam88xx - Fotolia.com
Rozliczenie VAT: zasady zaokrąglania kwot podatku
Ponieważ kwoty wykazywane na fakturach są zaokrąglane do pełnych groszy, także ewidencje prowadzone na potrzeby rozliczenia podatku VAT powinny zawierać wartości z dokładnością do 1 grosza (a więc do dwóch miejsc po przecinku).
Zaokrąglenia na deklaracji VAT
Inne zasady obowiązują jednakże przy sporządzaniu samych deklaracji na potrzeby podatku VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług mówi przy tym jedynie, że podatnicy obowiązani są do prowadzenia ewidencji zawierającej dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Co za tym idzie podatnik, aby prawidłowo sporządzić deklarację na potrzeby podatku VAT za dany okres rozliczeniowy, na jego koniec winien dokonać podsumowania danych wykazanych w ewidencji, po czym sumy te przenieść do odpowiednich pól samej deklaracji.
Ustawa o podatku VAT milczy jednakże w zakresie zaokrąglania kwot na tych deklaracjach wykazanych. W tej materii jednakże należy stosować zasady określone w Ordynacji Podatkowej. Zgodnie z jej art. 63 §1 m.in. podstawę opodatkowania i kwotę podatku (z pewnymi wyjątkami, które tutaj jednak nie mają zastosowania) zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Warto przy tym wspomnieć, że powyższe potwierdza także broszura z objaśnieniami do deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D.
Jak nietrudno zauważyć, z uwagi na to, że do deklaracji podatnik przenosi kwoty z ewidencji po zaokrągleniu ich do pełnych złotych w sposób wyżej opisany, może się zdarzyć, że zaokrąglona kwota postawy opodatkowania, a wykazana w rejestrze, po pomnożeniu przez odpowiednią stawkę podatku da wynik inny (nawet o 1, czy 2 złote) od kwoty podatku po zaokrągleniu wykazanej w ewidencji, która to będzie również wykazana w deklaracji. Niemniej powyższe różnice są jak najbardziej dopuszczalne.
Odsetki od zaległości w podatku VAT
Podatnik, który z opóźnieniem reguluje swoje zobowiązania w podatku VAT, musi liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę. Przypomnijmy, że te obecnie wynoszą 10% w skali roku. Odsetki takie przy tym także podlegają zaokrągleniu. Stosuje się tutaj takie same zasady (wynikające z art. 63 §1 Ordynacji podatkowej), jak przy ustalaniu zobowiązania w podatku VAT, a więc zaokrągla się je w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
![Deklaracja VAT: zaokrąglenia [© anna - Fotolia.com] Deklaracja VAT: zaokrąglenia](https://s3.egospodarka.pl/grafika/zasady-zaokraglania-podatkow/Deklaracja-VAT-zaokraglenia-skVsXY.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)