Kasa fiskalna jako środek trwały firmy?
2013-06-12 13:41
Kasa fiskalna jako środek trwały firmy? © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozliczenie zakupu kasy fiskalnej
Najtańsze kasy fiskalne kosztują kilkaset złotych, droższe nawet kilka tysięcy. Każda z nich ma jednak taki sam cel – ewidencjonować sprzedaż dokonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Na gruncie podatku dochodowego nie można zapominać, że urządzenie takie może zostać uznane za środek trwały firmy podlegający amortyzacji (urządzenia te mieszczą się w grupowaniu KŚT 669 – stawka amortyzacyjna dla takich składników majątku została określona w wysokości 20% rocznie, bądź KŚT 491 gdy działają w ramach zespołu komputerowego).To bowiem, kiedy dany składnik majątku firmy należy traktować jako środek trwały, została określone w art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przypomnijmy warunki, jakie składnik majątku winien spełniać, aby stanowił środek trwały:
- musi stanowić własność lub współwłasność podatnika
- musi być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania
- przewidywany okres jego używania jest dłuższy niż rok
- jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej (albo do oddania go do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu)
Zakupiona przez podatnika do ewidencjonowania sprzedaży z jego działalności kasa fiskalna spełnia wszystkie wymienione wyżej warunki. Zatem, co do zasady winna być uznana za środek trwały.
fot. apops - Fotolia.com
Kasa fiskalna jako środek trwały firmy?
Warto jednak pamiętać, że jeżeli wartość początkowa takiego urządzenia jest równa lub niższa niż 3 500 zł, podatnik może jej nie amortyzować i nie wprowadzać do ewidencji środków trwałych, a wydatki poniesione na jej nabycie zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodu w miesiącu jej oddania do używania (o czym mówi art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej mogą przy tym co do zasady skorzystać z tzw. ulgi na jej zakup. Kwestię tę reguluje ustawa o podatku od towarów i usług oraz wydane do niej stosowne rozporządzenie wykonawcze. Otóż podatnicy podatku VAT mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas fiskalnych, zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Jeśli podatnik wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub jest podatnikiem zwolnionym, urząd skarbowy dokonuje takiego zwrotu na jego rachunek bankowy.
Należy przy tym pamiętać, że do podatników korzystających z ulgi na zakup kasy rejestrującej nie ma zastosowania przepis art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że kosztem uzyskania przychodów nie są odpisy z tytułu zużycia m.in. środków trwałych w tej części, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków trwałych we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Zgodnie z utrwalonym stanowiskiem fiskusa ulga na zakup kasy fiskalnej jest neutralna z punktu widzenia podatku dochodowego (i to zarówno wtedy, gdy jest ona odliczana od podatku, jak i wpłacana na konto podatnika korzystającego ze zwolnienia).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)