Opodatkowanie VAT drukowanych materiałów reklamowych w 2013 r.
2013-06-06 14:04
Opodatkowanie VAT drukowanych materiałów reklamowych © Pixelot - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek VAT 2013: nowa definicja próbki
Jak byłoArt. 7 ust. 2 ustawy o VAT mówił, że przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu rozumie się także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne darowizny
Ust. 3 przytoczonego przepisu dodawał jednak, że powyższego nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Ustawodawca nie wskazał przy tym, co należy rozumieć pod pojęciem drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. To budziło duże problemy interpretacyjne i spór pomiędzy podatnikami a fiskusem, niemniej z drugiej strony pozwalało także na nienaliczanie podatku VAT od nieodpłatnych przekazań towarów mieszczących się w powyższej definicji i to bez względu na ich wartość.
Jak jest
Przede wszystkim w art. 7 ust. 2 ustawy został doprecyzowany warunek, kiedy nieodpłatną dostawę towarów uznaje się za dostawę podlegającą opodatkowaniu. Obecnie będzie tak w przypadku, gdy podatnikowi przysługiwało prawo (w całości lub części) do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu przekazywanych nieodpłatnie towarów lub ich części składowych (przypomnijmy, że w poprzednim stanie prawnym, nieodpłatne przekazanie towarów było traktowane jak dostawa podlegająca opodatkowaniu jedynie w wtedy, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części przy ich nabyciu).
Z wyjaśnienia Ministerstwa Finansów zamieszczonego w broszurze informacyjnej pt. „Najważniejsze zmiany w podatku od towarów i usług od dnia 1 kwietnia 2013 r.” (znajdującej się na stronie internetowej resortu) wynika, że obecnie opodatkowaniu VAT-em podlega również nieodpłatne przekazanie towarów, z tytułu nabycia których nie przysługiwało częściowe lub całkowite prawo do odliczenia podatku, ale w towarach tych zostały wymienione części składowe, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało częściowe lub całkowite praw do odliczenia i które spowodowały trwały wzrost wartości towarów „nieskonsumowanych” całkowicie do momentu ich bezpłatnego przekazania.
W broszurze tej resort wskazał, że podstawą opodatkowania w takim przypadku będzie co do zasady cena nabycia części składowych określona w momencie przekazania (a więc uwzględniająca ich realną wartość w momencie przekazania). Jak czytamy w broszurze:
"(…) Przy definiowaniu części składowej rzeczy można posiłkować się definicją zawartą w Kodeksie cywilnym (która jest co do zasady spójna z definicją wypracowaną przez orzecznictwo TSUE), zgodnie z którą częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Nie będą zatem spełnione przesłanki do opodatkowania w przypadku gdy wymienione towary będą uznane za przynależności, przez które zgodnie z Kodeksem cywilnym rozumie się rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. (…)
fot. Pixelot - Fotolia.com
Opodatkowanie VAT drukowanych materiałów reklamowych
Przykład
Podatnicy A, B, C i D nabyli samochody, przy nabyciu których nie przysługiwało im prawo do odliczenia podatku.
Podatnik A wymienił w samochodzie akumulator na nowy i odliczył podatek VAT z tego tytułu. Podatnik B dokonał wymiany silnika na nowy i również miał prawo do odliczenia VAT. Również podatnicy C i D dokonali zakupów, w związku z którymi odliczyli podatek VAT, tj. podatnik C dokupił bagażnik montowany na dachu pojazdu, zaś podatnik D zakupił nowe opony celem zastąpienia obecnie używanych.
Po pewnym czasie podatnicy A, B, C i D „wyprowadzają” z firmy wspomniane samochody i przekazują na cele prywatne.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)