eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSprzedaż nieruchomości firmy w księdze podatkowej

Sprzedaż nieruchomości firmy w księdze podatkowej

2013-06-05 12:30

Sprzedaż nieruchomości firmy w księdze podatkowej

Sprzedaż nieruchomości firmy w księdze podatkowej © serq - Fotolia.com

Sprzedaż budynku wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej powoduje powstanie przychodu z tego tytułu, który trzeba opodatkować. Sprzedaż taką winno się odzwierciedlić w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i to zarówno po stronie przychodów jak i ewentualnych kosztów, które mogą tutaj wystąpić.

Przeczytaj także: Sprzedaż budynku mieszkalnego a podatek od firmy

To, co należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ustawodawca określił w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). W ust. 2 pkt 1 tego przepisu czytamy, że przychodem takim są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W przychodach tych mieszczą się zatem także przychody ze sprzedaży (tj. odpłatnego zbycia) wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej budynku.
Przychód taki należy wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Ta bowiem służy do ewidencjonowania wszelkich zdarzeń, które mają wpływ na wysokość podatku dochodowego. Uzyskany z tytułu takiej sprzedaży przychód należy ująć w kolumnie 8 księgi „Pozostałe przychody”. Zgodnie bowiem z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, kolumna ta służy m.in. do wpisywania przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku firmy.

fot. serq - Fotolia.com

Sprzedaż nieruchomości firmy w księdze podatkowej

Sprzedaż budynku wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej powoduje powstanie przychodu z tego tytułu, który trzeba opodatkować. Sprzedaż taką winno się odzwierciedlić w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i to zarówno po stronie przychodów jak i ewentualnych kosztów, które mogą tutaj wystąpić.


Przychodowi ze sprzedaży firmowej nieruchomości z reguły towarzyszą także koszty jego uzyskania. Art. 23 ust. 1 pkt 1 updof wskazuje tutaj, że kosztem takim są wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie takiego składnika majątku, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych (przy czym chodzi tutaj o całość dokonanych odpisów amortyzacyjnych, czyli zarówno zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów jak i z nich wyłączonych z różnych przyczyn). Koszty te należy ująć w kolumnie 13 księgi „Pozostałe wydatki”.

Powyższe postępowanie dotyczy sprzedaży nieruchomości będących środkami trwałymi firmy, a nie towarami handlowymi.

Nie każda nieruchomość
Warto przy tym pamiętać, że nie każda sprzedaż wykorzystywanej w firmie nieruchomości spowoduje powstanie przychodu z tego źródła. Wyjątek od tej reguły znalazł się w art. 14 ust. 2c updof.
Otóż przychodem z firmy nigdy nie będą przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Ponieważ sprzedaż powyższych nieruchomości nie mieści się w pojęciu przychodu z działalności gospodarczej, transakcji takiej nie wykazuje się także w księdze podatkowej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: