eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe"Polska bez PIT": zlikwidować PIT

"Polska bez PIT": zlikwidować PIT

2013-04-29 19:58

"Polska bez PIT": zlikwidować PIT

Polska bez PIT © anna - Fotolia.com

Wysokie koszty, niska efektywność, skomplikowanie - to tylko niektóre zarzuty Koalicji "Polska bez PIT" wobec osobistego podatku dochodowego. Członkowie koalicji, czyli między Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, proponują likwidację PIT i wprowadzeniu na jego miejsce podatku od funduszu płac.

Przeczytaj także: Ostatnie chwile na rozliczenie PIT

Według członków koalicji, czyli Fundacji Republikańskiej, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Stowarzyszenia Koliber, PIT jest niesprawiedliwy i obciąża w największym stopniu najmniej zarabiających Polaków. System pomimo teoretycznej progresji jest w istocie degresywny, co oznacza, że największą część swoich dochodów oddają fiskusowi osoby najmniej zarabiające, pracujące w oparciu o umowę o pracę.

PIT to również marnowanie czasu milionów obywateli oraz przysparzanie im dodatkowych kosztów. Coroczne rozliczanie PIT-ów to czas odpowiadający 16 tysiącom etatów i ponad 40 milionów złotych kosztów wysyłki pocztowej formularzy PIT, kolejne dwa miliardy złotych to koszt pensji urzędników skarbowych rozliczających corocznie PIT.

Koalicja "Polska bez PIT" zamiast podatku w obecnej postaci proponuje wprowadzenie 17-proc. podatku od funduszu płac. Dzięki takiemu posunięciu liczba podatników spadłaby o 22 miliony. Podatnikami byłyby tylko podmioty dokonujące wypłat wynagrodzenia na rzecz osób fizycznych, to znaczy zatrudniające ich. Stawka 17-procentowa byłaby dla budżetu państwa neutralna, nie zmniejszyłaby bowiem wpływów.

fot. anna - Fotolia.com

Polska bez PIT

Czy rozliczenia PIT znikną z polskiego systemu podatkowego?


Zmniejszenie liczby podatników pozwoliłoby na dużo lepszą ich obsługę, umożliwiłoby też większe zaangażowanie fiskusa w obsługę pozostałych podatków, zwłaszcza VAT. Podatnikami w nowym systemie przestałyby być podmioty wchodzące do sektora publicznego, a także renciści i emeryci, co byłoby kolejnym źródłem oszczędności.

Uproszczenie systemu pozwoliłoby na sprawiedliwe opodatkowanie wszystkich wypłat na rzecz osób fizycznych ujednoliconą i zarazem obniżoną stawką. Rozwiązanie takie jednocześnie zlikwidowałoby problem tzw. umów śmieciowych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: PIT, podatek, Polska bez PIT

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: