eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweRozliczenie nadpłaty (niedopłaty) podatku z PIT-40

Rozliczenie nadpłaty (niedopłaty) podatku z PIT-40

2013-04-03 12:10

Rozliczenie nadpłaty (niedopłaty) podatku z PIT-40

Rozliczenie nadpłaty (niedopłaty) podatku z PIT-40 © Creatix - Fotolia.com

Część pracodawców do końca lutego 2013 r. musiało rozliczyć dochody swoich pracowników uzyskane przez nich w roku 2012. W tym celu wypełniali oni zeznania oznaczone PIT-40. Zeznanie takie mogło spowodować powstanie nadpłaty bądź niedopłaty podatku. Jak płatnik winien je rozliczyć?

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Przypomnijmy, pracodawca był zobowiązany do złożenia rozliczeń rocznych oznaczonych symbolem PIT-40 za rok 2012 w stosunku do tych pracowników, którzy w terminie przed 10 stycznia złożyli mu oświadczenie w tym zakresie oznaczone symbolem PIT-12. W takiej sytuacji zamiast zwykłej informacji PIT-11 o uzyskanych przychodach i pobranych zaliczkach na podatek w roku 2012 płatnik musiał wypełnić oraz złożyć we właściwym dla danego podatnika urzędzie skarbowym zeznanie roczne w terminie do końca lutego 2013 r. Zeznanie takie wypełnić należało w trzech egzemplarzach, po jednym dla urzędu skarbowego, podatnika oraz płatnika.

Z tak sporządzonego zeznania mogła wynikać:
  • nadpłata zaliczek na podatek dochodowy – z sytuacją taką mamy do czynienia, gdy w trakcie roku kwota pobranych zaliczek przez płatnika była większa od podatku należnego, który to został ustalony w zeznaniu rocznym
  • niedopłata zaliczek na podatek dochodowy – z sytuacją taką mamy do czynienia, gdy w trakcie roku kwota pobranych zaliczek przez płatnika była mniejsza od podatku należnego, który został ustalony w zeznaniu rocznym
  • suma pobranych zaliczek przez płatnika w trakcie roku równa podatku należnemu ustalonemu w zeznaniu rocznym

Trzecia z opisanych sytuacji nie wymaga żadnych dodatkowych czynności, zaś to jak winien zachować się płatnik w przypadku dwóch pozostałych, ustawodawca określił w art. 37 ust. 4.

fot. Creatix - Fotolia.com

Rozliczenie nadpłaty (niedopłaty) podatku z PIT-40

Jeżeli natomiast z obliczenia rocznego wynika nadpłata, zalicza się ją na poczet zaliczki należnej za marzec, a jeżeli po pobraniu tej zaliczki pozostaje nadpłata, płatnik zwraca ją podatnikowi w gotówce.


Zanim jednak przejdziemy do zachowania płatnika przypomnijmy, co może być powodem powstałych różnic. Otóż powstanie nadpłaty czy też niedopłaty podatku w rozliczeniu PIT-40 może mieć kilka przyczyn. Pierwszą z nich są zaokrąglenia stosowane przy obliczaniu podstawy opodatkowania i zaliczek na podatek w poszczególnych miesiącach roku podatkowego oraz należnego podatku w zeznaniu rocznym PIT-40 (gdzie to dochód z całego roku podlega zsumowaniu i dopiero od tej sumy dokonywane są dalsze obliczenia, w tym zaokrąglenia). Powstałe rozbieżności mogą być spowodowane także zastosowaniem w zeznaniu rocznym kosztów uzyskania przychodu innych, aniżeli w trakcie roku przy ustalaniu zaliczek (np. faktycznych kosztów dojazdu udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi zamiast kosztów zryczałtowanych). Wreszcie powstała różnica może wynikać z wykazanych w PIT-40 odliczeń od dochodu i podatku bądź doliczeń do podatku.
Tym samym, mimo dochowania przez płatnika należytej staranności, wartość zaliczek pobranych przez niego w trakcie roku może się różnić (w tym niekiedy nawet istotnie) od wartości podatku należnego, obliczonego w zeznaniu rocznym.

Co zatem płatnik winien zrobić, gdy wartość pobranych zaliczek jest inna, aniżeli wykazany podatek należny w zeznaniu rocznym?
Otóż, zgodnie ze wskazanym już wyżej art. 37 ust. 4 ustawy, różnicę między podatkiem wynikającym z rocznego obliczenia a sumą zaliczek pobranych za miesiące od stycznia do grudnia (gdy podatek należny okazał się wyższy od zaliczek, czyli gdy powstała niedopłata), płatnik pobiera z dochodu za marzec roku następnego bądź, na wniosek podatnika, z dochodu za kwiecień roku następnego. Jeżeli stosunek uzasadniający pobór zaliczek ustał w styczniu lub w lutym, różnicę tę należy pobrać z dochodu za miesiąc, za który pobrana została ostatnia zaliczka. Pobraną w ten sposób różnicę płatnicy wpłacają na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy dla płatnika naczelnik urzędu skarbowego, łącznie z zaliczkami za te miesiące.

Jeżeli natomiast z obliczenia rocznego wynika nadpłata (a więc suma pobranych zaliczek okazała się wyższa od podatku należnego wykazanego w PIT rocznym), zalicza się ją na poczet zaliczki należnej za marzec, a jeżeli po pobraniu tej zaliczki pozostaje nadpłata, płatnik zwraca ją podatnikowi w gotówce. Zwrócone nadpłaty w gotówce płatnik potrąca z kwot pobranych zaliczek przekazywanych urzędom skarbowym, wykazując je w deklaracji PIT-4R.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: