eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSprzedaż gruntów rolnych a VAT

Sprzedaż gruntów rolnych a VAT

2007-12-14 11:50

Rozpatrzmy następujący przykład: Przedsiębiorca (podatnik VAT) posiada grunty rolne. Postanawia je zbyć. Czy od takiej dostawy będzie musiał naliczyć i odprowadzić do urzędu skarbowego podatek VAT?

Przeczytaj także: Grunty rolne: sprzedaż pod autostrady a VAT

Podatkiem VAT jest opodatkowana m.in. odpłatna dostawa towarów. Przez towary należy natomiast rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Co do zasady zatem dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ustawodawca przewidział jednak pewne zwolnienia w podatku VAT. W art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT ustawodawca wskazał mianowicie, że zwalnia się z tego podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zgodnie z tym przepisem zatem opodatkowaniu VAT podlegają jedynie tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

A więc zgodnie z powyższym sprzedaż gruntów rolnych korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Okazać się jednak może, że niestety sprzedaż ta będzie opodatkowana. Analizując bowiem art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT nie można nie zauważyć tego, iż zwolnieniu w tym podatku nie podlegają nie tylko tereny budowlane, ale także tereny przeznaczone pod zabudowę.

Może zatem wystąpić sytuacja, że mimo użytkowania danego gruntu jako rolny, zmienił on swój charakter na przeznaczony pod zabudowę, a tym samym podlega opodatkowaniu VAT. Zatem zanim nasz podatnik dokona sprzedaży tego gruntu powinien się upewnić co do jego rodzaju.

Rodzaje użytków gruntowych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. nr 38 poz. 454). Zgodnie z § 67 tego rozporządzenia, dzielą się one na:
  • użytki rolne,
  • grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione,
  • grunty zabudowane i zurbanizowane,
  • użytki ekologiczne, oznaczone symbolem złożonym z litery "E" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego określającego sposób zagospodarowania lub użytkowania terenu, np. E-Ws, E-Wp, E-Ls, E-Lz, E-N, E-Ps, E-R,
  • nieużytki, oznaczone symbolem - N,
  • grunty pod wodami,
  • tereny różne oznaczone symbolem -Tr.

O charakterze gruntu decyduje natomiast plan zagospodarowania przestrzennego. Nasz podatnik powinien zatem w pierwszej kolejności upewnić się, że grunt który sprzedaje, jest traktowany jako grunt rolny. Jeżeli bowiem przed sprzedażą zmienił on swój charakter i jest sklasyfikowany jako grunt przeznaczony pod zabudowę – podatnik będzie musiał tę transakcję opodatkować 22-proc. stawką podatku VAT.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: