eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaKiedy polisa OC firmy w koszty podatkowe?

Kiedy polisa OC firmy w koszty podatkowe?

2013-03-23 09:02

Kiedy polisa OC firmy w koszty podatkowe?

Kiedy polisa OC firmy w koszty podatkowe? © Dmitriy Melnikov - Fotolia.com

Wydatki ponoszone na wykupienie polisy OC przez lekarza prowadzącego indywidualną praktykę lekarską, jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, służące zachowaniu czy też zabezpieczeniu źródła przychodów poprzez zmniejszenie ewentualnych następstw cywilnej odpowiedzialności zawodowej lekarza - mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 28.11.2011 r. nr ITPB1/415-965/11/HD.

Przeczytaj także: Koszty polisy OC w księdze przychodów i rozchodów różnie rozliczane

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej (specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii). Na potrzeby podatku dochodowego prowadzi księgę przychodów i rozchodów oraz płaci podatek liniowy. Wśród wydatków związanych z prowadzeniem powyższej praktyki lekarskiej znajdują się opłaty za polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej. Wnioskodawczyni zawarła 2 takie polisy:
• z dnia 9 czerwca 2011 r. – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terenie RP,
• z dnia 1 kwietnia 2011 r. – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej świadczeniodawcy udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej.
Zadała pytanie, czy wydatki na zakup tych polis może zaliczyć w ciężar kosztów swojej firmy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, musi spełniać łącznie następujące przesłanki:
• musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
• nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
• musi być należycie udokumentowany.

fot. Dmitriy Melnikov - Fotolia.com

Kiedy polisa OC firmy w koszty podatkowe?

Wydatki ponoszone na wykupienie polisy OC przez lekarza prowadzącego indywidualną praktykę lekarską, jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, służące zachowaniu czy też zabezpieczeniu źródła przychodów poprzez zmniejszenie ewentualnych następstw cywilnej odpowiedzialności zawodowej lekarza - mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.


Należy mieć na uwadze, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile – w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu – każdorazowo spoczywa na podatniku. (…)

Wydatki związane z wykupieniem polis ubezpieczeniowych z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia ponoszonych w przyszłości wydatków z tym związanych do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest również wykazanie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż wydatki będące przedmiotem wniosku, jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, służące zachowaniu czy też zabezpieczeniu źródła przychodów poprzez zmniejszenie ewentualnych następstw cywilnej odpowiedzialności zawodowej lekarza (będących skutkiem jego działania czy też zaniechania) –mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Ponownego podkreślenia wymaga jednak, iż warunkiem zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest faktyczne istnienie związku wydatku z działalnością gospodarczą jako źródłem przychodu, a obowiązek jednoznacznego wykazania istnienia tego związku – każdorazowo spoczywa na podatniku. W szczególności wykazanie tego związku nie leży w kompetencji organu interpretacyjnego. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: