eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatek VAT 2013: faktury wewnętrzne

Podatek VAT 2013: faktury wewnętrzne

2013-02-19 13:51

Podatek VAT 2013: faktury wewnętrzne

Podatek VAT 2013: faktury wewnętrzne © sbiro77 - Fotolia.com

Rok 2013 przyniósł istotne zmiany w zakresie podatku VAT, w tym m.in. dotyczące fakturowania. Obowiązkowe do końca 2012 r. faktury wewnętrzne obecnie można wystawiać dobrowolnie. Niemniej mogą pojawić się wątpliwości, jak niektóre transakcje, na które do tej pory faktury wewnętrzne trzeba było wystawiać, w 2013 r. dokumentować.

Przeczytaj także: Podatek VAT 2014: brak faktur wewnętrznych?

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2012 r. niektóre transakcje wymagały udokumentowania tzw. fakturami wewnętrznymi.
Art. 106 ust. 7 ustawy o VAT w brzmieniu sprzed 2013 r. mówił bowiem, że: w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 (tj. czynności nieodpłatnych zrównanych z odpłatną dostawą towarów lub odpłatnym świadczeniem usług), wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Co za tym idzie, art. 106 ust. 7 nakazywał wystawianie faktur wewnętrznych w każdym przypadku, w którym to występował obowiązek samonaliczenia podatku VAT.

Powyższe uległo zmianie od 01 stycznia 2013 r. Obecnie przytoczony wyżej art. 106 ust. 7 ustawy o VAT mówi, że w wymienionych przypadkach podatnik może wystawić fakturę wewnętrzne. Oznacza to, że w bieżącym roku podatnicy nadal dokumenty takie mogą wystawiać, jednakże nie jest to już konieczne.

Oczywiście odpowiednie zmiany znalazły się także w rozporządzeniu wykonawczym regulującym zasady wystawiania faktur. Wcześniej rozporządzenie to wskazywało, że do faktur wewnętrznych należało stosować te same przepisy, które dotyczyły „zwykłych” faktur, zaś poczynając od 01 stycznia 2013 r. przepisy dotyczące „zwykłych” faktur mogą być odpowiednio stosowane do faktur wewnętrznych.

Należy jednak pamiętać, iż pomimo faktu, że obecnie zniknął obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych, nadal występuje obowiązek prawidłowego rozliczania podatku VAT. Oznacza to, że podatnicy w dalszym ciągu od określonych transakcji muszą ten podatek naliczyć. Ma to miejsce m.in. w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, importu usług, czy wykonywania świadczeń nieodpłatnych, które na potrzeby podatku zostały zrównane z czynnościami odpłatnymi.

Obecnie stosownych przeliczeń (wartości netto i podatku) można jednak dokonywać na dokumentach źródłowych, np. fakturach otrzymanych od sprzedawców, dokumentujących WNT czy import usług. Dla celów dowodowych warto zadbać o to, aby znalazły się tutaj informacje dotyczące podstawy opodatkowania, właściwej stawki podatku oraz jego wysokości. Oczywiście, co wynika z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, można tutaj nadal także wystawić fakturę wewnętrzną).

Dokument taki (faktura od kontrahenta) nie zawsze jednak występuje. Tyczy się to przede wszystkim transakcji nieodpłatnych. Zasadnym wydaje się w takim przypadku wystawienie odrębnego dokumentu, który będzie zawierał niezbędne wyliczenia w zakresie podatku należnego. Dokumentem takim może być obowiązkowa do końca 2012 r. a obecnie dobrowolna faktura wewnętrzna. Nie ma jednak przy tym przeszkód, aby stosowne wyliczenia zostały zawarte także na innym dowodzie sporządzonym przez podatnika.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: