Umorzenie wierzytelności w koszty podatkowe firmy
2013-02-13 12:53
Umorzenie wierzytelności w koszty podatkowe firmy © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Umorzenie wierzytelności a koszty podatkowe firmy
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Spółka akcyjna zwolniła z długu dłużników za powstałe wierzytelności z tytułu sprzedaży towarów wraz z naliczonymi odsetkami. Przychód powstały w momencie sprzedaży został zarachowany jako przychód należny z tytułu działalności gospodarczej. Umorzenie wierzytelności, w postaci zwolnienia z długu potwierdzone zostało umowami zaakceptowanymi zarówno przez wierzyciela jak i dłużnika. Zadano pytanie, czy wartość umorzonych wierzytelności spółka może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu w momencie zwolnienia z długu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Tak więc kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.
Stosownie do treści przepisu art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów umorzonych wierzytelności, z wyjątkiem tych, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne.
Powołany przepis zakazuje, co do zasady, zaliczania umorzonych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umarzana wierzytelność została uprzednio wykazana jako przychód należny podatnika, stosownie do art. 12 ust. 3 omawianej ustawy. Norma zawarta w art. 12 ust. 3 ww. ustawy, nakazuje ujmować dla celów podatkowych przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, które nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane przez podatnika, ale są mu należne, tj. stanowią przedmiot wymagalnych świadczeń.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadząca działalność handlową (hurtownia farmaceutyczna) zwolniła z długu dłużników za powstałe wierzytelności z tytułu sprzedaży środków farmaceutycznych wraz z naliczonymi odsetkami.
fot. apops - Fotolia.com
Umorzenie wierzytelności w koszty podatkowe firmy
Przychód powstały w momencie sprzedaży został zarachowany jako przychód należny. Umorzenie wierzytelności, w postaci zwolnienia z długu potwierdzone zostało umowami zaakceptowanymi zarówno przez wierzyciela jak i dłużnika.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)