eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweOdliczenia od podatku 2011: 1 proc. dla OPP

Odliczenia od podatku 2011: 1 proc. dla OPP

2012-01-31 13:46

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak w zeznaniach PIT za 2011 r. podatnicy mogą postanowić o przekazaniu 1 proc. swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Mechanizm postępowania jest tutaj bardzo prosty: wystarczy w rozliczeniu rocznym podać numer KRS wybranej organizacji oraz wnioskowaną kwotę, która ma zostać przekazana (nie więcej niż 1 proc. podatku należnego).

Przeczytaj także: Odliczenia od podatku 2010: 1 proc. dla OPP

Powyższą możliwość trudno jednak nazwać ulgą. Podatnik bowiem nic na niej nie zyskuje, ale także nie traci. Może jedynie bezpośrednio wpłynąć na to, kto bezpośrednio otrzyma część pieniędzy z jego podatków.

Samo odliczenie zostało uregulowane w art. 45c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) oraz art. 21b ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. W obydwu ustawach przepisy te są identyczne.

Co te przepisy mówią? Otóż naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego na wniosek podatnika przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z ze specjalnie na tę okazję przygotowanego wykazu, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 % podatku należnego wynikającego:
  1. z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia, albo
  2. z korekty tego zeznania, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego
- po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Wniosek podatnika, o którym mowa wyżej, to nic innego jak wskazanie przez niego w zeznaniu podatkowym albo w korekcie zeznania, jednej organizacji pożytku publicznego poprzez podanie jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz kwoty do przekazania na rzecz tej organizacji, w wysokości nieprzekraczającej 1 % podatku należnego.

Co ważne, podatnik może wskazać także konkretny cel, na który jego 1 proc. podatku ma zostać przekazany. Dokonuje się tego poprzez uzupełnienie określonego pola w zeznaniu rocznym. Trzeba jednak pamiętać, że takie wskazanie jest dla danej OPP jedynie zwykłą informacją, a nie informacją obowiązującą. Podanie celu szczegółowego powoduje jednak, że wraz z pieniędzmi wybrana organizacja otrzyma informację, na jaki cel powinna je przeznaczyć (przy czym wcale nie musi).

Uwaga! 1 proc. podatku wybranej organizacji przekazuje organ podatkowy a nie sam podatnik.

Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe podanie numeru KRS wybranej organizacji. Błąd w tym zakresie spowoduje bowiem, że pieniądze do niej nie trafią.

Warto także pamiętać, że odliczenie będzie skuteczne, o ile samo zeznanie (lub jego korekta) zostanie złożone w określonym terminie. Przypomnijmy, 31 stycznia 2012 r. to ostatni dzień na złożenie zeznania PIT za 2011 rok przez podatników opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym. Co się natomiast tyczy podatników opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, termin złożenia rozliczenia PIT za 2011 rok upływa 30 kwietnia 2012. Złożenie zeznania po tych terminach jest równoznaczne z brakiem możliwości przekazania 1 proc. podatku należnego wybranej organizacji pożytku publicznego.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku korekt zeznań rocznych. W tych bowiem wnioskowana kwota zostanie przekazana, o ile korekty trafią do urzędu o miesiąc później, a więc odpowiednio do 29 lutego 2012 r. oraz 31 maja 2012 r.

Kolejnym warunkiem koniecznym do spełnienia, aby przekazanie 1 proc. podatku dla OPP było możliwe, jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz wybranej organizacji, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego. W uproszczeniu mówiąc trzeba zapłacić cały podatek należny wynikający z rozliczenia rocznego, aby następnie fiskus jego część przekazał OPP. Za zapłacony podatek, o którym mowa wyżej, uważa się przy tym także zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską Spółkę Akcyjną za polecenie przesyłki listowej. Tym samym jeżeli wysokość zaległości podatkowej z tytułu podatku dochodowego za rok 2011 nie przekracza wartości 6,60 zł, prawo do przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej OPP zostanie zachowane.

Oczywiście o powyższym nie muszą pamiętać ci podatnicy, którzy w PIT za 2011 rok wykazali nadpłatę podatku, jako że tu nie występuje obowiązek jego dopłaty. Inaczej jednak może być w przypadku korekty takiego zeznania. Jeżeli bowiem pierwotnie wykazana nadpłata ulegnie zmniejszeniu, a co za tym idzie, fiskusowi trzeba będzie zwrócić powstałą w ten sposób różnicę, od jej uregulowania może zależeć to, czy organ podatkowy przekaże część podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: