eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaGrunt rolny: sprzedaż w podatku dochodowym

Grunt rolny: sprzedaż w podatku dochodowym

2013-01-31 12:02

Przeczytaj także: Darowizna gospodarstwa rolnego w podatku dochodowym


Jednocześnie, w myśl art. 2 ust. 4 ustawy o PDOF, ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Z kolei, zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, tj. grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Ponadto, w oparciu o § 68 ust. 1 Rozporządzenia oraz załącznika Nr 6 do tego Rozporządzenia, do użytków rolnych zalicza się: grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami i rowy.

Mając na uwadze powyższe należy zaznaczyć, iż aby przedmiotowe zwolnienie z PDOF miało zastosowanie w omawianej kwestii istotne jest spełnienie następujących przestanek:
a. musi zostać zrealizowana transakcja zbycia całości lub części przedmiotowej nieruchomości,
b. nieruchomość musi stanowić grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, co oznacza, iż nieruchomość musi stanowić grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami i rowy,
c. nieruchomość musi wchodzić w skład gospodarstwa rolnego,
d. nieruchomość nie może być wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza,
e. w wyniku realizacji transakcji sprzedaży nieruchomości nie utraci ona charakteru rolnego.

Uwzględniając powyższe, Wnioskodawczyni pragnie wskazać, iż w odniesieniu do przedmiotu planowanej transakcji sprzedaży, spełnione są wszystkie ww. przesłanki, tj. zarówno przesłanki pozytywne (nastąpi transakcja sprzedaży gruntu rolnego, przedmiotowy grunt będzie stanowił gospodarstwo rolne w rozumieniu odpowiednich przepisów, charakter nieruchomości będzie niewątpliwie rolny), jak i przesłanki negatywne (grunt nie będzie zajęty na prowadzanie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, a w związku z planowaną sprzedażą grunt nie utraci charakteru rolnego, co zostanie potwierdzone w akcie notarialnym).

Wnioskodawczyni pragnie jednocześnie podkreślić, iż pomimo faktu, że grunt ten nie będzie zabudowany, będzie on wchodził w skład gospodarstwa rolnego. Z definicji bowiem zawartej w ustawie o podatku rolnym cytowanej powyżej wynika, iż gospodarstwo rolne to obszar gruntów, tj. gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Tym samym, zdaniem Wnioskodawczyni, brak jest jakichkolwiek okoliczności/czynników/przeciwwskazań uniemożliwiających zastosowanie przedmiotowego zwolnienia z PDOF.

Podsumowując, Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że planowana sprzedaż gruntu nie będzie podlegać opodatkowaniu PDOF w przypadku, gdy planowana transakcja zbycia zostanie zrealizowana po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego gruntu. Jednocześnie, gdy przedmiotowa nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem wspomnianego okresu, przychód uzyskany w wyniku przeprowadzenia transakcji sprzedaży tego gruntu będzie podlegać zwolnieniu z PDOF w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PDOF, jako że zostaną spełnione wszystkie przestanki uprawniające do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: