Odliczenie w zeznaniu podatkowym 2014 darowizny na kościół
2015-03-02 13:10
PIT © meartur - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ulga rehabilitacyjna dla osób niepełnosprawnych i nie tylko
Regulacje dotyczące wskazanej ulgi znajdują się przede wszystkim w ustawach regulujących stosunek Państwa do poszczególnych kościołów. Jest to m.in. ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.). Właśnie na podstawie tej ustawy ulga zostanie niżej omówiona. Niemniej nie jest to jedyny akt prawny, w którym ulga taka została zapisana (patrz wyjaśnienie na końcu artykułu).Co w związku z tym mówią przepisy ustawy o uldze wskazanej we wstępie?
fot. meartur - Fotolia.com
PIT
Wskazany akt prawny zatem wprost wyłącza z opodatkowania podatkiem dochodowym tę część dochodu (który co do zasady podlega opodatkowaniu tym podatkiem) uzyskanego przez darczyńcę w danym roku podatkowym, który postanowi on przekazać na szczytny cel, a więc działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła. Darowizny takie nie są w żaden sposób limitowane. Nie ma zatem przeszkód, aby w ten sposób przekazać (i automatycznie pomniejszyć podstawę opodatkowania) znaczną kwotę, która może przekroczyć (i to znacznie) np. limit 6% dochodu, który to z kolei ma zastosowanie do darowizn na cele kultu religijnego, organizacji pożytku publicznego czy krwiodawstwa (tak też Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 18.02.2003 r. sygn. akt SA/Bd 194/03).
Sama darowizna na rzecz kościoła nie jest tutaj jednak wystarczająca, aby można było zastosować wyłączenie z opodatkowania dla części uzyskanych dochodów. W przytoczonym wyżej przepisie bowiem ustawodawca wskazuje, że odliczyć można jednie darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Co to oznacza?
- prowadzenie zakładów dla sierot, starców, osób upośledzonych fizycznie lub umysłowo oraz innych kategorii osób potrzebujących opieki;
- prowadzenie szpitali i innych zakładów leczniczych oraz aptek;
- organizowanie pomocy w zakresie ochrony macierzyństwa;
- organizowanie pomocy sierotom, osobom dotkniętym klęskami żywiołowymi i epidemiami, ofiarom wojennym, znajdującym się w trudnym położeniu materialnym lub zdrowotnym rodzinom i osobom, w tym pozbawionym wolności;
- prowadzenie żłobków, ochronek, burs i schronisk;
- udzielanie pomocy w zapewnianiu wypoczynku dzieciom i młodzieży znajdującym się w potrzebie;
- krzewienie idei pomocy bliźnim i postaw społecznych temu sprzyjających;
- przekazywanie za granicę pomocy ofiarom klęsk żywiołowych i osobom znajdującym się w szczególnej potrzebie.
Wyżej wymienione są jedynie przykładami działalności charytatywno-opiekuńczej kościoła (na co wskazuje użycie we wskazanej regulacji zwrotu „w szczególności”), w związku z czym można tutaj zakwalifikować także szereg innych czynności. Niemniej już wymieniony wyżej katalog wskazuje, że zakres odliczenia jest stosunkowo szeroki.
Konieczne dokumenty
Podobnie jak przy innych odliczeniach, także i tutaj ustawodawca wymaga zebrania odpowiednich dokumentów niezbędnych do skorzystania z odliczenia. Te znalazły się w dwóch różnych ustawach, a posiadać je należy także w dwóch różnych terminach. Pierwsza to wskazane wyżej ustawy o stosunku Państwa Polskiego do poszczególnych kościół (które w niniejszym artykule „reprezentuje” ustawa z 1989 r.), druga to ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof).
I tak updof nakłada na darczyńców, zamierzających skorzystać z odliczenia, podania w zeznaniu podatkowym kwoty darowizny, kwoty dokonanego odliczenia oraz danych pozwalających na identyfikację obdarowanego, a w śród nich w szczególności jego nazwy i adresu. Ta część nie powinna sprawić większych trudności podatnikom.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)