eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweRyczałt ewidencjonowany: PIT-28 za 2012 r. do dzisiaj

Ryczałt ewidencjonowany: PIT-28 za 2012 r. do dzisiaj

2013-01-31 11:09

Ryczałt ewidencjonowany: PIT-28 za 2012 r. do dzisiaj

PIT-y © kwakier - Fotolia.com

31 stycznia 2013 r. to ostatni dzień, w którym podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym mogą w terminie rozliczyć się z uzyskanych w 2012 r. przychodów. Możliwości złożenia zeznania jest kilka. Warto jednak nie zwlekać do ostatniej minuty, jako że PIT niekiedy może zostać uznany za przyjęty po czasie, co może spowodować niemiłe konsekwencje finansowe.

Przeczytaj także: Rozliczenie PIT: dochód z pracy i działalność gospodarcza za granicą

Podatnicy korzystający ze zryczałtowanych form opodatkowania mają pewne przywileje, jak chociażby prostsze ewidencje podatkowe. Niemniej muszą pamiętać, że nie tylko to ich odróżnia. Ustawodawca przewidział bowiem dla nich także inny termin rozliczenia się z przychodu roku ubiegłego.

Otóż podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czas na rozliczenie się z przychodów roku ubiegłego mają jedynie do końca stycznia roku następnego, gdzie pozostali rozliczają się do końca kwietnia. Tym samym z przychodów za rok 2012 podatnicy ci muszą rozliczyć się najpóźniej dnia dzisiejszego (czyli 31 stycznia 2013 r.). Niezachowanie tego terminu, a więc złożenie PIT-a po czasie, może skutkować nałożeniem kary z kodeksu karnego skarbowego (z reguły w postaci mandatu).

Ryczałtowcy winni przy tym pamiętać, że ustawodawca przewidział dla nich także odrębny wzór formularza, oznaczony symbolem PIT-28. Niezbędnym załącznikiem do tego zeznania jest PIT-28A lub PIT-28B. Pierwszy składają ci, którzy uzyskiwali w ubiegłym roku przychody z działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko lub uzyskiwali przychody z tzw. prywatnego najmu opodatkowanego ryczałtem, drugi zaś został przewidziany dla przedsiębiorców działających w ramach spółek osobowych.

Warto przy tym pamiętać, że obok powyższych niezbędnych formularzy, ryczałtowcy dołączają także inne, w postaci chociażby PIT/O bądź PIT/D, zawierające informacje o ulgach i odliczeniach wpływających na wysokość podatku należnego. Podatnicy opodatkowani ryczałtem mają bowiem prawo do większości ulg i odliczeń przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mogą np. skorzystać z ulgi na Internet czy rehabilitacyjnej, przekazanych darowizn, a także mogą odliczyć straty z lat ubiegłych (o ile wtedy podatek z danego źródła przychodu był ustalany na podstawie dochodu). Mogą także kontynuować korzystanie z ulg, których już nie ma, a do których wcześniej nabyli prawo (np. chociażby ulga odsetkowa, uczniowska, remontowa czy budowlana). Niestety ustawodawca nie dał im prawa do korzystania z ulgi na dzieci.

Niemniej, aby nie narazić się na niepotrzebne konsekwencje finansowe, warto zadbać o to, aby kompletne zeznanie najpóźniej dzisiaj dostarczyć do urzędu skarbowego. Sposobów na jego przekazanie jest kilka.

Pierwszym z nich jest osobista wizyta w skarbówce i złożenie zeznania na sali obsługi klienta. Dla wielu podatników jednakże może nie to nie być najprostsze rozwiązanie (np. gdy mieszkają oni w miejscowości innej aniżeli znajduje się urząd skarbowy).

fot. kwakier - Fotolia.com

PIT-y

31 stycznia 2013 r. to ostatni dzień, w którym podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym mogą w terminie rozliczyć się z uzyskanych w 2012 r. przychodów.


Drugim sposobem jest wysłanie zeznania pocztą. W takim przypadku warto jednak zadbać o to, aby nastąpiło to za pośrednictwem Poczty Polskiej a nie np. kuriera. Dlaczego?

Art. 12 §6 pkt 2 Ordynacji podatkowej mówi bowiem, że termin uważa się tutaj za zachowany, jeżeli zeznanie takie przed jego upływem zostanie nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529) albo złożone w polskim urzędzie konsularnym.

Co za tym idzie, w przypadku wysyłki zeznania pocztą, do zachowania terminu ważna będzie data stempla pocztowego. Termin ten zostanie zachowany nawet wówczas, gdy samo zeznanie dotrze do urzędu np. w przyszłym tygodniu. W przypadku wysłania go kurierem pod uwagę będzie natomiast brana data faktycznego wpłynięcia przesyłki do urzędu.

Dalsze przepisy art. 12 §6 Ordynacji podatkowej mówią przy tym, że zeznanie takie można złożyć także:
  • przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego: w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku
  • przez osobę pozbawioną wolności: w administracji zakładu karnego
  • przez osobę aresztowaną: w administracji aresztu śledczego

Nie można także zapominać o wysyłce elektronicznej, która jest coraz bardziej popularna wśród podatników.

Możliwość taka została określona w art. 12 §6 pkt 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z brzmieniem którego termin uważa się zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo (tu zeznanie podatkowe) zostało wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego, a nadawca otrzymał urzędowe potwierdzenie odbioru. W przypadku zeznań rocznych nie jest do tej czynności wymagany podpis elektroniczny. Weryfikacja podatnika odbywa się za pomocą jego danych personalnych oraz kwoty przychodu za poprzedni rok podatkowy (czyli tutaj 2011) wykazany w zeznaniu rocznym.

Warto tutaj jednak zwrócić szczególną uwagę, że sama wysyłka elektroniczna to za mało. Podatnik musi bowiem jeszcze posiadać urzędowe potwierdzenie odbioru dokumentu elektronicznego. Potwierdzenie takie zwykle można wygenerować już po kilku minutach (a niekiedy nawet sekundach) od złożenia dokumentu, niemniej czas też z różnych przyczyn może się wydłużyć, np. gdy obciążenie systemu e-deklaracji jest znaczne. Warto zatem nie czekać z taką wysyłką zeznania do północy a zrobić ją już teraz, aby w razie jakichkolwiek trudności (np. odrzucenie zeznania przez system) możliwe było jeszcze przekazanie go fiskusowi inną drogą.

Jak przesłać zeznanie drogą elektroniczną? Można tego dokonać np. przy pomocy programów do wypełniania zeznań rocznych znajdujących się w naszym serwisie: Program PIT 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: