eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPodatek VAT: przekazanie nieruchomości na cele osobiste

Podatek VAT: przekazanie nieruchomości na cele osobiste

2013-01-16 13:07

Podatek VAT: przekazanie nieruchomości na cele osobiste

Podatek VAT: przekazanie nieruchomości na cele osobiste © Karramba Production - Fotolia.com

Przekazanie wspólnikom na ich cele osobiste budynku wraz z gruntem, należących do majątku spółki, w stosunku to do których nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie, nie jest zrównane z odpłatną dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT i w związku z tym nie będzie podlegało opodatkowaniu tym podatkiem. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 20.12.2012 r. nr ITPP1/443-1214/12/IK.

Przeczytaj także: Pomoc prawnika bez podatku VAT?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

30 września 1997 r. spółka dokonała zakupu prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynku ekspedycji. Przy zakupie nie odliczono podatku naliczonego, jako że sprzedaż ta korzystała ze zwolnienia z VAT. Zakupy te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych w listopadzie 1997 r. Następnie 5 listopada 2010 r. spółka nabyła grunt, który wcześniej był w użytkowaniu wieczystym. Grunt ten także został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Od jego zakupu spółka odliczyła podatek naliczony. W trakcie użytkowania nieruchomości spółka ponosiła na nią nakłady, jednakże ostatnie miały miejsce ponad 5 lat temu oraz nie przekroczyły one 30% wartości nieruchomości. Obecnie wspólnicy zamierzają wycofać wskazany wyżej budynek oraz grunt z majątku spółki i przekazać je na swoje potrzeby osobiste. Zadano pytanie, czy czynność taka będzie korzystała ze zwolnienia w podatku VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 powołanej ustawy.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

fot. Karramba Production - Fotolia.com

Podatek VAT: przekazanie nieruchomości na cele osobiste

Przekazanie wspólnikom na ich cele osobiste budynku wraz z gruntem, należących do majątku spółki, w stosunku to do których nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie, nie jest zrównane z odpłatną dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.


Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zatem, aby nieodpłatne przekazanie towarów stanowiło dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, podatnikowi powinno przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części, przy czym istotny jest sam fakt posiadania prawa do odliczenia podatku w momencie nabycia towaru, a nie skorzystanie z tego prawa.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, Spółka nabyła w roku 1997 prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem, stanowiącym odrębną nieruchomość. Czynność nabycia korzystała ze zwolnienia od podatku w związku z tym Spółka nie dokonała odliczenia podatku naliczonego. W trakcie użytkowania Spółka dokonała nakładów inwestycyjnych, od których minęło już 5 lat. Obecnie Spółka zamierza przekazać ww. nieruchomość na cele osobiste wspólników.

Z powyższego wynika, iż w przedmiotowej sprawie nie zostało spełnione podstawowe kryterium, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy, dla opodatkowania czynności przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników, jakim jest prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości, będącej przedmiotem nieodpłatnego przekazania.

Odnosząc zatem przedstawione okoliczności sprawy do powołanych regulacji prawnych stwierdzić należy, iż planowane przekazanie nieruchomości na cele osobiste wspólników nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: