eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatek VAT: zmiany 2013 i 2014

Podatek VAT: zmiany 2013 i 2014

2013-01-08 13:36

Podatek VAT: zmiany 2013 i 2014

Podatek VAT © Ruff - Fotolia.com

Rząd od kilku miesięcy intensywnie pracował nad zmianami w podatku od towarów i usług. Efektem prac jest uchwalona stosunkowo niedawno ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, a także ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (tzw. III ustawa deregulacyjna).

Przeczytaj także: Podatki 2013 wyższe niż w latach ubiegłych?

Zmiany wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.
Na mocy tzw. III ustawy deregulacyjnej dnia 1 stycznia 2013 r. wchodzą w życie zmiany w podatku od towarów i usług dotyczące ulgi na złe długi, a także małego podatnika.

W wspomnianej już na łamach naszego biuletynu uldze na złe długi skrócono termin, w którym nieściągalność wierzytelności będzie uważana za uprawdopodobnioną. Od 1 stycznia 2013 r. jeżeli wierzytelność nie zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni (do 31 grudnia 2012 r. 180 dni) od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, wierzytelność będzie uznana za uprawdopodobnioną. Zrezygnowano zupełnie z obowiązku zawiadamiania dłużnika o zamiarze skorygowania podatku VAT. Zrezygnowano z obowiązku wykazania wierzytelności jako obrotu opodatkowanego VAT. Nie zrezygnowano jednak z obowiązku wykazania, że dłużnik i wierzyciel są podatnikami VAT czynnymi. Korekty nadal będzie można dokonać tylko w okresie dwóch lat licząc od końca roku podatkowego, w którym wystawiono fakturę. Tak jak dotychczas wierzyciel nadal będzie miał obowiązek zawiadomić właściwy dla siebie urząd skarbowy o dokonanej korekcie wraz ze wskazaniem jej kwoty oraz danych dłużnika.

Druga zmiana, która ma weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., dotyczy tzw. małych podatników. Do końca 2012 r. zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku małych podatników, którzy wybrali rozliczanie podatku VAT metodą kasową, obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później jednak niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Tak więc brak płatności za dostarczony towar lub wykonaną usługę nie eliminuje obowiązku zapłaty podatku VAT należnego z tytułu wystawionej faktury najpóźniej 90 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zasadne jest zniesienie przez ustawodawcę 90-dniowego terminu w odniesieniu do małego podatnika rozliczającego się metodą kasową, w przypadku gdy jego kontrahentem jest podatnik VAT czynny. W przypadku małego podatnika rozliczającego się metodą kasową, którego kontrahentem jest podmiot inny niż podatnik VAT czynny, termin 90-dniowy został wydłużony do 180 dni. Pozostawienie (ale w znacząco wydłużonym terminie) „ogranicznika czasowego” jest uzasadnione potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa budżetu państwa, gdyż w przypadku kontrahentów innych niż podatnicy VAT czynni nie ma w systemie VAT bodźca (w postaci możliwości odliczenia podatku) do uregulowania należności. Korzystną dla przedsiębiorców zmianą w stosunku do starego stanu prawnego jest umożliwienie odliczenia podatku naliczonego z faktury w części zapłaconej. Kasowa metoda rozliczania nie ma jednak zastosowania do niżej wymienionych przypadków: dostawy towarów za pośrednictwem automatów, świadczenia usług telekomunikacyjnych za pomocą żetonów, kart telefonicznych i innych jednostek uprawniających do korzystania z tych usług w systemie przedpłaconym, otrzymania dotacji, subwencji oraz innych dopłat o podobnym charakterze, WDT oraz przemieszczeń towarów do magazynów konsygnacyjnych.

fot. Ruff - Fotolia.com

Podatek VAT

Na mocy tzw. III ustawy deregulacyjnej dnia 1 stycznia 2013 r. wchodzą w życie zmiany w podatku od towarów i usług dotyczące ulgi na złe długi, a także małego podatnika.


Czynności dokonane przed dniem 1 stycznia 2013 r. mali podatnicy rozliczają na dotychczasowych zasadach. Nowe zasady obowiązują małych podatników dopiero w stosunku do czynności dokonywanych od tego dnia. Wszystkie zawiadomienia o wyborze metody kasowej, złożone przed dniem 1 stycznia 2013 r., zachowają swoją moc dla celów stosowania „nowej” metody kasowej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: