Podatek VAT: zmiany 2013 i 2014
2013-01-08 13:36
Podatek VAT © Ruff - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatki 2013 wyższe niż w latach ubiegłych?
Zmiany wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.Na mocy tzw. III ustawy deregulacyjnej dnia 1 stycznia 2013 r. wchodzą w życie zmiany w podatku od towarów i usług dotyczące ulgi na złe długi, a także małego podatnika.
W wspomnianej już na łamach naszego biuletynu uldze na złe długi skrócono termin, w którym nieściągalność wierzytelności będzie uważana za uprawdopodobnioną. Od 1 stycznia 2013 r. jeżeli wierzytelność nie zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni (do 31 grudnia 2012 r. 180 dni) od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, wierzytelność będzie uznana za uprawdopodobnioną. Zrezygnowano zupełnie z obowiązku zawiadamiania dłużnika o zamiarze skorygowania podatku VAT. Zrezygnowano z obowiązku wykazania wierzytelności jako obrotu opodatkowanego VAT. Nie zrezygnowano jednak z obowiązku wykazania, że dłużnik i wierzyciel są podatnikami VAT czynnymi. Korekty nadal będzie można dokonać tylko w okresie dwóch lat licząc od końca roku podatkowego, w którym wystawiono fakturę. Tak jak dotychczas wierzyciel nadal będzie miał obowiązek zawiadomić właściwy dla siebie urząd skarbowy o dokonanej korekcie wraz ze wskazaniem jej kwoty oraz danych dłużnika.
Do pobrania formularze 2013 r.
- Faktura- Faktura walutowa
- Faktura marża
- Faktura metoda kasowa
- Faktura bez VAT
- Faktura zaliczkowa
- Faktura końcowa- Faktury i noty
fot. Ruff - Fotolia.com
Podatek VAT
Czynności dokonane przed dniem 1 stycznia 2013 r. mali podatnicy rozliczają na dotychczasowych zasadach. Nowe zasady obowiązują małych podatników dopiero w stosunku do czynności dokonywanych od tego dnia. Wszystkie zawiadomienia o wyborze metody kasowej, złożone przed dniem 1 stycznia 2013 r., zachowają swoją moc dla celów stosowania „nowej” metody kasowej.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)