eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweRozliczenie 2012: PIT-28, PIT-16A i PIT-19A do 31 stycznia

Rozliczenie 2012: PIT-28, PIT-16A i PIT-19A do 31 stycznia

2013-01-08 13:38

Rozliczenie 2012: PIT-28, PIT-16A i PIT-19A do 31 stycznia

Podatki © bzyxx - Fotolia.com

Początek 2013 roku to czas rozliczeń podatku dochodowego za rok ubiegły. Jak co roku w pierwszej kolejności rozliczają się ryczałtowcy i to zarówno ci, co płacą ten podatek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej jak i uzyskujący przychody z najmu. O czym warto pamiętać, ryczałtowcy mają prawo do szeregu ulg.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

PIT-28 - taki symbol zeznania rocznego ustawodawca przewidział dla ryczałtowców. Podatnicy ci mają przy tym na rozliczenie się z przychodów roku 2012 najmniej czasu, bo jedynie do końca stycznia 2013 r. Do zeznania trzeba załączyć przy tym stosowne załączniki. Podstawowe z nich (obowiązkowe) to PIT-28A, jeżeli przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą na własne nazwisko, bądź PIT-28B, gdy firma przyjęła formę spółki osobowej.

Na tym samym formularzu rozliczają się podatnicy, którzy wybrali ryczałt ewidencjonowany jako formę opodatkowania przychodów uzyskiwanych z prywatnego najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnych charakterze. Przypomnijmy, że najem nieruchomości poza działalnością gospodarczą, jako wyjątek, może być ryczałtem opodatkowany (gdyby następował on w ramach firmy, podatnik nie miałby prawa do ryczałtu ewidencjonowanego). Stawka podatku wynosi tutaj 8,5% od uzyskanego przychodu bez względu na jego wysokość. Podatnik rozliczający się z najmu do PIT-28 musi dołożyć załącznik PIT-28A.

Warto przy tym pamiętać, że ryczałtowcom przysługują także ulgi i odliczenia. Przede wszystkim podstawa opodatkowania podlega zmniejszeniu o zapłacone w danym roku podatkowym składki na ubezpieczenie społeczne podatnika oraz osób z nim współpracujących, zaś obliczony podatek o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne (nie więcej jednak, aniżeli 7,75% podstawy ich naliczenia). Wśród najpopularniejszych ulg można natomiast wymienić ulgę na Internet czy rehabilitacyjną. Od przychodu mogą oni odliczyć także ponoszone w ramach danego źródła przychodu (czyli działalności gospodarczej lub prywatnego najmu) w latach wcześniejszych straty (o ile w tych latach podatnik wybrał formę opodatkowania, przy której był liczony dochód/strata, a więc zasady ogólne wg skali podatkowej tudzież podatek liniowy). Przypomnijmy, że w danym roku odliczyć można maksymalnie 50% wysokości straty poniesionej w roku wcześniejszym, przy czym na jej rozliczenie podatnik ma 5 kolejno następujących po sobie lat podatkowych.

Ponadto po raz pierwszy w rozliczeniach za rok 2012 ryczałtowcy mogą skorzystać także z odliczenia dokonanych w tym roku wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego.

Ulgi wykazywane są na załącznikach oznaczonych symbolami PIT/D oraz PIT/O, a następnie przenoszone do zeznania rocznego. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym nie można skorzystać z ulgi na dzieci, jako że to odliczenie pomniejsza jedynie podatek od dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

fot. bzyxx - Fotolia.com

Podatki

Początek 2013 roku to czas rozliczeń podatku dochodowego za rok ubiegły. Jak co roku w pierwszej kolejności rozliczają się ryczałtowcy i to zarówno ci, co płacą ten podatek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej jak i uzyskujący przychody z najmu.


W składanym zeznaniu ryczałtowcy mogą natomiast zadysponować 1% swojego podatku należnego, czyli przekazać go na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego poprzez wskazanie w odpowiednim polu jej numeru KRS oraz wnioskowanej kwoty do przekazania (która nie może przekroczyć 1 proc. należnego podatku). Co istotne, nie podaje się tutaj nazwy wybranej organizacji – wystarczające jest wskazanie numeru KRS. Oczywiście wnioskowaną kwotę można przekazać tylko takiej organizacji, która znalazła się w specjalnie w tym celu przygotowanym wykazie, który znajduje się tutaj.

Styczeń dla kartowiczów i duchownych
Nie tylko ryczałtowcy mają określone obowiązki podatkowe związane z rozliczeniem rocznym 2012 w miesiącu styczniu roku 2013. Miesiąc ten jest bardzo ważny także dla kartowiczów. Ci co prawda nie składają w urzędzie skarbowym zeznania rocznego (jako że płacą podatek w stałej, z góry określonej przez fiskusa, wysokości bez względu na wysokość osiąganych dochodów/przychodów), jednakże do końca stycznia muszą złożyć informację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku 2012 (jako że podatek ustalony przez fiskusa ulega obniżeniu o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne). Stosowny formularz w tym zakresie został opatrzony symbolem PIT-16A.

Także podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych muszą do końca stycznia złożyć informację o wysokości zapłaconej i odliczonej w 2012 roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tutaj formularz został oznaczony symbolem PIT-19A.

Warto pamiętać, że poza odliczeniem składki zdrowotnej zarówno kartowiczom jak i duchownym rozliczającym się ryczałtem nie przysługują inne ulgi i odliczenia. Nie mogą oni także poprzez składaną deklarację przekazać 1 proc. podatku należnego na rzecz wybranej OPP.

Warto skorzystać

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: