Ulga na zakup kasy fiskalnej w podatku dochodowym
2012-10-10 13:14
Ulga na zakup kasy fiskalnej w podatku dochodowym © uwimages - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ulga na zakup kasy fiskalnej a podatek dochodowy
Art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług mówi, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Szczegółowe zasady tej refundacji zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrującychDodajmy w tym miejscu, że wartość takich urządzeń wacha się w przedziale od kilkuset złotych (w przypadku najprostszych) do nawet kilku tysięcy złotych.
Niewątpliwie ulga na zakup kasy fiskalnej w pewnym stopniu pozwala na zmniejszenie ciężaru związanego z jej nabyciem. Rodzi się tutaj jednak istotne pytanie, czy z uwagi na to, że podatnik docelowo nie poniesie całego wydatku związanego z zakupem tego urządzenia, ulga ta nie odbije się na podatku dochodowym?
Organy podatkowe w tym zakresie mają jednolite stanowisko: ulga ta jest neutralna z punktu widzenia podatku dochodowego (i to zarówno od osób fizycznych jak i od osób prawnych).
Wydatek związany z zakupem tego urządzenia stanowi w całości koszt uzyskania przychodu w dacie jego poniesienia (z reguły data wystawienia faktury). Oczywiście jeżeli podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, kosztem jest wartość netto wykazana na fakturze. Jeżeli prawo do odliczenia VAT-u nie przysługuje, kosztem jest wartość brutto. Z drugiej strony otrzymanie ulgi nie skutkuje powstaniem przychodu.
fot. uwimages - Fotolia.com
Ulga na zakup kasy fiskalnej w podatku dochodowym
Powyższe potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 08.02.2011 r., nr ILPB1/415-1293/10-2/AG. Czytamy w niej, że:
„(…) Powyższy przepis (tzn. art. 23 ust. 1 pkt 45 updof) stanowi między innymi o kwotach wydatkowanych na nabycie, a następnie odliczonych od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. w opisanym przypadku część kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej jest odliczana, ale nie od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, lecz od podatku VAT należnego. Odliczenie to nie stanowi również zwrotu wydatków poniesionych na zakup kasy. Jest to ulga w podatku od towarów i usług, która pozostaje bez wpływu na uregulowania zawarte w art. 23 ust.1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)
(…) Jeżeli więc kasa fiskalna stanowi środek trwały Wnioskodawczyni, wydatki poniesione na jej zakup będą zaliczane w ciężar kosztów działalności gospodarczej poprzez odpisy amortyzacyjne od całości wartości początkowej zakupionej kasy rejestrującej (jednorazowy odpis amortyzacyjny), jeżeli Zainteresowana przyjęła takie zasady amortyzacji w odniesieniu do środka trwałego o niskiej wartości początkowej. Kwoty tej nie pomniejsza się o zwróconą kwotę ulgi w podatku od towarów i usług.
Reasumując, otrzymana kwota 700 zł, z tytułu zwrotu wydatkowanej kwoty na zakup kasy rejestrującej nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej i nie pomniejsza początkowej wartość kasy rejestrującej do celów jednorazowej amortyzacji. (…)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)