eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe"Deszczowy podatek" pomoże gminom

"Deszczowy podatek" pomoże gminom

2012-10-09 23:18

"Deszczowy podatek" pomoże gminom

Zapłacimy podatek od deszczu? © Tupungato - Fotolia.com

Możliwe, że wkrótce przybędzie kolejny podatek - tym razem będzie to danina "od deszczu". Podatek deszczowy nie byłby jednak podatkiem od opadów atmosferycznych, ale opłatą od wody opadowej i roztopowej odprowadzanej do kanalizacji miejskiej. Inicjatorzy takiej zmiany w prawie, czyli posłowie PO, chcą w ten sposób wspomóc budżety gmin.

Przeczytaj także: Podatek od deszczu - kto musi go płacić i ile wynosi?

Dotychczas opłaty za deszczówkę odprowadzaną do miejskiej kanalizacji pobierane były tylko w niektórych gminach w Polsce. Opłaty te wymierzano w oparciu o uśrednione (zazwyczaj za kilka lat) poziomy opadów oraz powierzchnię (dachu, lotniska, parkingu, placu), z której deszczówka spływała do publicznej kanalizacji.

fot. Tupungato - Fotolia.com

Zapłacimy podatek od deszczu?

Opłata lokalna od odprowadzanych wód opadowych ma powiększyć gminne budżety

Posłowie chcą jednak znowelizować ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zmiana polegałaby między innymi na poszerzeniu definicji ścieków, obejmujących między innymi wody opadowe lub roztopowe, pochodzące nie tylko - tak, jak dotychczas - z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów, ale również i z dachów.

Zmiana taka oznacza, że nową opłatę będą uiszczać także właściciele domów, przedsiębiorcy, handlowcy, spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty mieszkaniowe - innymi słowy właściciele powierzchni dachowych, z których wody opadowe są odprowadzane do publicznej kanalizacji. Wysokość takiej opłaty (czyli w istocie lokalnego podatku) ustalałaby gmina, w zależności od powierzchni, z której odprowadzana by była woda. Opłata ta byłaby już jednak obowiązkowa.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: