Kiedy sankcyjna stawka podatku PCC od umowy pożyczki?
2012-10-03 13:45
![Kiedy sankcyjna stawka podatku PCC od umowy pożyczki? [© designcreator - Fotolia.com] Kiedy sankcyjna stawka podatku PCC od umowy pożyczki?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/pozyczki/Kiedy-sankcyjna-stawka-podatku-PCC-od-umowy-pozyczki-105993-200x133crop.jpg)
Kiedy sankcyjna stawka podatku PCC od umowy pożyczki? © designcreator - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pożyczka od brata bez podatku PCC gdy zgłoszenie?
Podatnicy, którzy powołują się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w trakcie czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, postępowania podatkowego na fakt zawarcia umowy pożyczki najczęściej spotykają się ze stanowiskiem resortu finansów, że powinni zapłacić w takiej sytuacji podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 20 %. Nie w każdym jednak przypadku stanowisko to jest prawidłowe. Należy bowiem pamiętać, że od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się w przepisy ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC). Dla prawidłowego określenia stawki podatku PCC istotnym jest ustalenie, kiedy umowa pożyczki została zawarta.Zgodnie z art. 1 ustawy o PCC opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Zgodnie zaś z art. 3 ust. 1 ustawy o PCC obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy pożyczki wynosi 2 % (art. 7 ust. 1 pkt 4), zaś obowiązek podatkowy ciąży na biorącym pożyczkę (art. 4 pkt 7).
Zauważyć w tym miejscu należy, iż określając moment powstania obowiązku podatkowego w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC wyraźnie wskazano, iż następuje on z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, co w powiązaniu z przepisami kodeksu cywilnego wskazuje na moment zawarcia umowy pożyczki (art. art. 720 § 1 kodeksu cywilnego).
fot. designcreator - Fotolia.com
Kiedy sankcyjna stawka podatku PCC od umowy pożyczki?
Dla prawidłowego określenia stawki podatku PCC istotnym jest ustalenie, kiedy umowa pożyczki została zawarta
Z dniem 1 stycznia 2007 r., ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ustawodawca wprowadził dodatkową stawkę podatku od czynności cywilnoprawnych. Jak wynika z art. 7 ust. 5 ustawy o PCC, dodanego właśnie z dniem 1 stycznia 2007 r., stawka podatku wynosi 20 %, jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego:
- podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony;
- biorący pożyczkę, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. b, powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
Jednak należy pamiętać, że wprowadzając z dniem 1 stycznia 2007 r. nowe przepisy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, wprowadzono także przepisy intertemporalne (art. 4 ust. 1 ustawy nowelizującej), z których to wynika, że do czynności cywilnoprawnych, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe. Tym samym, jeśli umowa pożyczki została zawarta przed 1 stycznia 2007 r., to bez względu na fakt jej ujawnienia przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego podatek od czynności cywilnoprawnych należy zapłacić w wysokości 2 %. Prawidłowość takiego stanowiska potwierdził Minister Finansów – Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 20 lipca 2011 r., nr IPPB2/436-182/11-5/AF.
![Pożyczka od wspólnika zawsze jako zmiana umowy spółki komandytowej [© wojost11 - Fotolia.com] Pożyczka od wspólnika zawsze jako zmiana umowy spółki komandytowej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/pozyczki/Pozyczka-od-wspolnika-zawsze-jako-zmiana-umowy-spolki-komandytowej-228805-150x100crop.jpg)
oprac. : Małgorzata Militz / TaxFin.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)