Potwierdzenie odbioru faktury korygującej w VAT 2013
2012-10-03 13:19
Potwierdzenie odbioru faktury korygującej w VAT 2013 © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Faktury korygujące: zasady rozliczania VAT
Po pierwsze projekt nowelizacji wprowadza nową definicję podstawy opodatkowania. W myśl nowych przepisów, podstawą opodatkowania jest wszystko co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca ma otrzymać z tytułu sprzedaży. Jednocześnie ustawodawca zamierza znowelizować również przepisy dotyczące warunków obniżenia podstawy opodatkowania.Co do zasady w dalszym ciągu obniżenie podstawy opodatkowania dokonywane będzie pod warunkiem posiadania przez podatnika, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez tego nabywcę lub usługobiorcę. Niemniej jednak, należy dodać, że ustawodawca złagodził powyższy warunek dostosowując przepisy w tym zakresie do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 26 stycznia 2012 r. o sygn. C-588/10 w sprawie Kraft Foods Polska. Nie zawsze bowiem otrzymanie potwierdzenia doręczenia faktury korygującej kontrahentowi jest możliwe. Zdarzają się sytuacje, iż kontrahenci celowo unikają odbioru korespondencji w tym zakresie.
fot. apops - Fotolia.com
Potwierdzenie odbioru faktury korygującej w VAT 2013
- posiadanie dokumentu potwierdzającego próbę doręczenia faktury korygującej, oraz
- informacja, że nabywca lub usługobiorca posiada wiedzę o zrealizowaniu transakcji na warunkach wynikających z faktury korygującej.
Z praktycznego punktu widzenia, gdy faktura korygująca została wysłana za pośrednictwem tradycyjnej poczty, do zrealizowania pierwszej wymienionej powyżej przesłanki wystarczy posiadanie przez podatnika zwrotnego potwierdzenia odbioru (tzw. zwrotka) np. z adnotacją, że adresat odmawia przyjęcia korespondencji. W przypadku gdy faktura korygująca została wysłana przez podatnika drogą elektroniczną, wystarczająca powinna być sama elektroniczna korespondencja w tym zakresie lub jej wydruk. Co do drugiej przesłanki to w mojej opinii należy uznać ją za spełnioną, gdy podatnik posiada jakąkolwiek informację, iż kontrahent został powiadomiony o nowych warunkach transakcji, np. wspomnianą korespondencję elektroniczną w tym zakresie. Niemniej jednak, należy zwrócić uwagę, że brzmienie tego przepisu może rodzić wątpliwości interpretacyjne.
Podsumowując, wprowadzane zmian należy uznać, co do zasady, za korzystne dla podatników. Łagodzą one bowiem dotychczas ciążące obowiązki na podatnikach. Warto również zaznaczyć, że dopiero praktyczne stosowanie nowych przepisów przez organy podatkowe zweryfikuje ich znaczenie dla podatników.
Łukasz Jedynak,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)