Zaległe należności budżetowe = odsetki podatkowe?
2012-10-01 12:43
Zaległe należności budżetowe = odsetki podatkowe? © olly - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odsetki od zaległości jako koszty firmy?
Wprawdzie w ww. przepisie mowa jest o odsetkach od należności budżetowych, to w odniesieniu do podatników chodzi o odsetki od zobowiązań budżetowych. Jak stanowi art. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego (przez które - zgodnie z art. 3 pkt 2 O.p. - rozumie się m.in. przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych).Wobec powyższego, do zobowiązań podatkowych zalicza się:
a) podatki takie jak:
- dochodowy od osób prawnych,
- dochodowy od osób fizycznych,
- od towarów i usług oraz akcyzowy,
- rolny i leśny,
- od spadków i darowizn,
- od nieruchomości,
- od środków transportowych,
- od gier,
- od czynności cywilnoprawnych;
b) wpłaty dokonywane na podstawie innych ustaw, do których stosuje się niektóre przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa;
są to:
- składki na ubezpieczenia społeczne, także na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- wpłaty z zysku przedsiębiorstw państwowych,
- wpłaty z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa,
- należności celne,
- składki na Fundusz Pracy,
- odsetki od opłat za korzystanie ze środowiska oraz administracyjne kary pieniężne za przekroczenie lub naruszenie warunków korzystania ze środowiska.
fot. olly - Fotolia.com
Zaległe należności budżetowe = odsetki podatkowe?
Do kosztów uzyskania przychodu zalicza się natomiast:
-
Opłatę prolongacyjną, o której mowa w art. 57 Ordynacji podatkowej
Opłata prolongacyjna to opłata m.in. za odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty. Organ podatkowy ustala tę opłatę w drodze decyzji, od kwoty podatku lub zaległości podatkowej. Opłata prolongacyjna należy do wydatków, które nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych. Oznacza to, że będzie ona kosztem podatkowym, gdy podatnik wykaże jej związek z przychodami. Naszym zdaniem, związek tej opłaty z przychodami jest bezsprzeczny. Opłata prolongacyjna jest bowiem wydatkiem, który podatnik musi ponieść, aby uzyskać możliwość odroczenia terminu płatności albo rozłożenia tej płatności na raty. To z kolei może wpłynąć na poprawę sytuacji finansowej podatnika, niekiedy nawet warunkować jego dalsze funkcjonowanie, a więc zdolność do generowania przychodów.
Opłata ta może być uznawana za koszt uzyskania przychodów, jeżeli została naliczona i wpłacona wraz z należnością główną w terminie ustalonym przez urząd skarbowy przy odroczeniu lub rozłożeniu na raty zobowiązań podatkowych. -
Odsetki od niepodatkowych należności budżetowych, do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej
Zalicza się do nich wszystkie inne poza podatkami należności o charakterze publicznoprawnym, których obowiązek rozliczania z budżetem państwa lub budżetami samorządowymi powstaje w związku z prowadzeniem działalności zgodnej z istniejącym porządkiem prawnym.
Są to wszelkiego rodzaju należności:- o charakterze cywilnoprawnym, nawet gdy należności pobierane są na rzecz wyżej wymienionych budżetów, np. opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, opłaty dodatkowe z tytułu oddania mienia Skarbu Państwa do korzystania spółkom pracowniczym na podstawie przepisów ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych,
- które wiążą się z bezpośrednim świadczeniem organów Państwa lub gmin na rzecz konkretnego podatnika, jako bezpośredni (lub w formie zryczałtowanej) zwrot kosztów funkcjonowania tych organów, np. opłaty sądowe lub opłaty notarialne.
- Odsetki, o których mowa w art. 16e ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP, naliczane w przypadku wprowadzenia składnika majątku do ewidencji środków trwałych zaliczonego uprzednio od razu w koszty ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok, kiedy faktyczny okres używania przekroczy rok.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)