Wypadek firmowego samochodu a koszty działalności
2012-09-05 13:23
![Wypadek firmowego samochodu a koszty działalności [© Deyan Georgiev - Fotolia.com] Wypadek firmowego samochodu a koszty działalności](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/remont-samochodu/Wypadek-firmowego-samochodu-a-koszty-dzialalnosci-103509-200x133crop.jpg)
Wypadek firmowego samochodu a koszty działalności © Deyan Georgiev - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polisa AC: remont samochodu a koszty firmy
Zasadniczo wydatki poniesione z tytułu remontów i napraw wolno zaliczać do kosztów podatkowych. Trudno jest bowiem zakwestionować związek tego rodzaju wydatków z przychodami podatnika, o którym mowa w przepisach art. 22 ust. 1 updof (oraz odpowiednio art. 15 ust. 1 updop).Ustawodawca wprowadził jednak pod kątem wspomnianej kwalifikacji podatkowej podział remontów na dwie zasadnicze kategorie, dodatkowo wiążąc jedną z tych kategorii z kwestią ubezpieczenia samochodu.
Uwaga!
Musisz bowiem wiedzieć, że w przeciwieństwie do wydatków poniesionych na zwykłe, bieżące remonty i naprawy samochodu, które co do zasady podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości, ujęcie w koszty wydatków związanych z jego remontem powypadkowym będzie możliwe tylko wtedy, gdy samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym. Stanowi o tym art. 23 ust. 1 pkt 48 updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 50 updop.
Oznacza to, że aby można było zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na remont samochodu uszkodzonego w wyniku wypadku (kolizji drogowej), konieczne jest wcześniejsze zawarcie umowy dobrowolnego ubezpieczenia AC. Istotne jest przy tym, aby wspomniane ubezpieczenie dobrowolne było ważne w dniu zdarzenia drogowego, w wyniku którego powstała szkoda. Nie ma natomiast tutaj znaczenia, czy samochód jest osobowy, czy ciężarowy.
fot. Deyan Georgiev - Fotolia.com
Wypadek firmowego samochodu a koszty działalności
Aby można było zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na remont samochodu uszkodzonego w wyniku wypadku (kolizji drogowej), konieczne jest wcześniejsze zawarcie umowy dobrowolnego ubezpieczenia AC
Ustosunkowując się do przedmiotowej kwestii, trzeba podkreślić, że w przeciwieństwie do wydatków poniesionych na naprawę samochodu, które mają na celu jego przywrócenie do stanu sprzed wypadku, koszty holowania mają z reguły szerszy charakter.
Wprawdzie trudno jest kwestionować pogląd, że aby naprawić pojazd trzeba go najpierw dostarczyć do odpowiedniego warsztatu (co wskazywałoby na związek wspomnianych wydatków z naprawą powypadkową, ale trzeba również mieć na uwadze to, że usunięcie uszkodzonego środka transportu z miejsca wypadku jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz służy zabezpieczeniu przed dalszymi stratami, które mogą powstać w wyniku jego kradzieży bądź dewastacji).
Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.
![Transakcje powyżej 15.000 zł: zapłata kartą płatniczą a koszty podatkowe [© jetsadaphoto - Fotolia.com] Transakcje powyżej 15.000 zł: zapłata kartą płatniczą a koszty podatkowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/samochod-firmowy/Transakcje-powyzej-15-000-zl-zaplata-karta-platnicza-a-koszty-podatkowe-220193-150x100crop.jpg)
oprac. : Podatki dochodowe w praktyce
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)