eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweWypadek firmowego samochodu a koszty działalności

Wypadek firmowego samochodu a koszty działalności

2012-09-05 13:23

Wypadek firmowego samochodu a koszty działalności

Wypadek firmowego samochodu a koszty działalności © Deyan Georgiev - Fotolia.com

Ważną kategorię kosztów, które dość często są ponoszone przez podatników wykorzystujących w prowadzonej działalności różnego rodzaju samochody - stanowią koszty ich napraw oraz remontów. Jak zatem rozliczać tego tupu koszty? Rozliczając wydatki remontowe musisz pamiętać o istotnej kwestii przewidzianej w przepisach podatkowych - jej pominięcie skutkuje bowiem popełnieniem błędu.

Przeczytaj także: Polisa AC: remont samochodu a koszty firmy

Zasadniczo wydatki poniesione z tytułu remontów i napraw wolno zaliczać do kosztów podatkowych. Trudno jest bowiem zakwestionować związek tego rodzaju wydatków z przychodami podatnika, o którym mowa w przepisach art. 22 ust. 1 updof (oraz odpowiednio art. 15 ust. 1 updop).

Ustawodawca wprowadził jednak pod kątem wspomnianej kwalifikacji podatkowej podział remontów na dwie zasadnicze kategorie, dodatkowo wiążąc jedną z tych kategorii z kwestią ubezpieczenia samochodu.


Uwaga!
Musisz bowiem wiedzieć, że w przeciwieństwie do wydatków poniesionych na zwykłe, bieżące remonty i naprawy samochodu, które co do zasady podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości, ujęcie w koszty wydatków związanych z jego remontem powypadkowym będzie możliwe tylko wtedy, gdy samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym. Stanowi o tym art. 23 ust. 1 pkt 48 updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 50 updop.


Oznacza to, że aby można było zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na remont samochodu uszkodzonego w wyniku wypadku (kolizji drogowej), konieczne jest wcześniejsze zawarcie umowy dobrowolnego ubezpieczenia AC. Istotne jest przy tym, aby wspomniane ubezpieczenie dobrowolne było ważne w dniu zdarzenia drogowego, w wyniku którego powstała szkoda. Nie ma natomiast tutaj znaczenia, czy samochód jest osobowy, czy ciężarowy.

fot. Deyan Georgiev - Fotolia.com

Wypadek firmowego samochodu a koszty działalności

Aby można było zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na remont samochodu uszkodzonego w wyniku wypadku (kolizji drogowej), konieczne jest wcześniejsze zawarcie umowy dobrowolnego ubezpieczenia AC

Mając na uwadze powyższe ograniczenia może pojawić się pytanie, czy brak możliwości zaliczenia do kosztów dotyczy również wydatków związanych z transportem auta z miejsca wypadku do miejsca, w którym zostanie wyremontowane.

Ustosunkowując się do przedmiotowej kwestii, trzeba podkreślić, że w przeciwieństwie do wydatków poniesionych na naprawę samochodu, które mają na celu jego przywrócenie do stanu sprzed wypadku, koszty holowania mają z reguły szerszy charakter.

Wprawdzie trudno jest kwestionować pogląd, że aby naprawić pojazd trzeba go najpierw dostarczyć do odpowiedniego warsztatu (co wskazywałoby na związek wspomnianych wydatków z naprawą powypadkową, ale trzeba również mieć na uwadze to, że usunięcie uszkodzonego środka transportu z miejsca wypadku jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz służy zabezpieczeniu przed dalszymi stratami, które mogą powstać w wyniku jego kradzieży bądź dewastacji).


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: