eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Usługi szkoleniowe: przychód w podatku dochodowym

Usługi szkoleniowe: przychód w podatku dochodowym

2012-08-29 13:28

Usługi szkoleniowe: przychód w podatku dochodowym

Usługi edukacyjne w podatku dochodowym ©  Dmitry Vereshchagin - Fotolia.com

Jeżeli należność określoną w umowie podatnik otrzymał przed wykonaniem danego etapu prac, zdarzenie to powoduje powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych w dniu otrzymania tej należności (przy założeniu, że nie jest ona zaliczką). Takie stanowisko podatnika potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 09.08.2012 r. nr IPTPB1/415-295/12-2/DS.

Przeczytaj także: Przychód z dzierżawy nieruchomości tylko raz w roku?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca (przedsiębiorca) zawarł umowę z kontrahentem na organizację i realizację szkolenia E-marketing, którym ma być objętych 6 grup szkoleniowych po około 10 osób. Szkolenia będą przeprowadzane w okresie marzec 2012 – luty 2013. Zgodnie z umową wynagrodzenie za przeprowadzenie szkolenia dla danej grupy nastąpi w dwóch transzach na podstawie wystawionych rachunków/faktur VAT. Pierwsza transza w wysokości 80% należności jest płatna na początku realizacji szkolenia w danej grupie, a pozostała jej część po zakończeniu szkolenia tej grupy. Wnioskodawca wystawił fakturę VAT 30 marca 2012 r., a zapłatę za nią otrzymał 2 kwietnia 2012 r. Zadał pytanie, kiedy powstaje u niego przychód w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(…) Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), za datę powstania przychodu, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1. wystawienia faktury albo
2. uregulowania należności.

W ocenie Wnioskodawcy, momentem powstania obowiązku podatkowego jest dzień wystawienia faktury, tj. 30 marca 2012 r., gdyż według:
1. art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozpoznanie przychodu następuje z dniem wystąpienia pierwszego ze wskazanych zdarzeń, tj. wydania rzeczy lub wystawienia faktury lub uregulowania należności.

fot. Dmitry Vereshchagin - Fotolia.com

Usługi edukacyjne w podatku dochodowym

Jeżeli zapłata za usługi nastąpiła przed ich wykonaniem, przychód powstaje w dacie jej otrzymania.

Strony ustaliły, że wypłata kwoty nastąpi na podstawie prawidłowo wystawionego rachunku/faktury VAT. W związku z tym, Wnioskodawca najpierw wystawił fakturę VAT kontrahentowi, po czym otrzymał zapłatę.
1. art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Wnioskodawca wyklucza powstanie zaliczki, którą ustawodawca wyłącza z przychodów.

Przychód może powstać wówczas, gdy zostanie ustalona kwota należna za wykonanie usługi. W umowie strony ustaliły kwoty należności za poszczególne etapy realizacji usługi, tj. na początku realizacji szkolenia w danej grupie oraz po zakończeniu szkolenia w danej grupie. Należność, którą określono w umowie, Wnioskodawca otrzymał przed wykonaniem danego etapu prac, a to powoduje powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych w dniu otrzymania tej należności.

Wnioskodawca wystawił fakturę w dniu 30 marca 2012 r. oraz otrzymał zapłatę należności w dniu 2 kwietnia 2012 r. Zatem, przychód podatkowy powstał z dniem 30 marca 2012 r.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: