Podatek VAT: kiedy decyzja wymiarowa?
2012-07-05 13:35
![Podatek VAT: kiedy decyzja wymiarowa? [© Ruff - Fotolia.com] Podatek VAT: kiedy decyzja wymiarowa?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/deklaracje-podatkowe/Podatek-VAT-kiedy-decyzja-wymiarowa-98378-200x133crop.jpg)
Podatek VAT © Ruff - Fotolia.com
Przeczytaj także: Korekta deklaracji VAT a decyzja podatkowa
Art. 99 ustawy o podatku od towarów i usług nakłada na podatników VAT m.in. obowiązek składania w urzędzie skarbowym deklaracji na potrzeby tego podatku za okresy kwartalne lub miesięczne w określonych terminach. Mówi on także, że zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1, przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości.Art. 21 §1 pkt 1 Ordynacji podatkowej mówi natomiast, że zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania. §2 tego przepisu dodaje, że jeżeli przepisy prawa podatkowego nakładają na podatnika obowiązek złożenia deklaracji, a zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób określony wyżej, podatek wykazany w deklaracji jest podatkiem do zapłaty.
Tym samym zarówno przepisy ustawy o podatku VAT jak i Ordynacji wskazują, że co do zasady za prawidłowe należy przyjmować kwoty zobowiązań podatkowych zadeklarowane przez podatnika w składanych przez niego deklaracjach. Trzeba jednak pamiętać, że organy podatkowe mają prawo skontrolowania, czy wykazane wartości są prawidłowe, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości, określić je w prawidłowej wysokości w wydanej decyzji.
O powyższym traktują §3 i 3a przytoczonego wyżej przepisu Ordynacji podatkowej. Mówią one mianowicie, że jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi, że podatnik, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji, organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa wysokość zobowiązania podatkowego (§3 tego przepisu). Natomiast jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi, że kwota zwrotu podatku lub kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług jest inna niż wykazana w deklaracji, organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa prawidłową wysokość zwrotu podatku lub nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (§3a tego przepisu).
fot. Ruff - Fotolia.com
Podatek VAT
Za prawidłowe należy przyjmować kwoty zobowiązań podatkowych zadeklarowane przez podatnika w składanych przez niego deklaracjach
Warto jednak pamiętać, że naprawienie stwierdzonych nieprawidłowości nie zawsze musi zakończyć się decyzją wymiarową organu. Przed rozpoczęciem kontroli podatkowej, a także po jej zakończeniu, a przed rozpoczęciem postępowania podatkowego, podatnik ma bowiem prawo do złożenia korekty deklaracji. Korektę taką można złożyć także po zakończeniu postępowania podatkowego. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że prawo do jej złożenia przysługuje jedynie w zakresie nieobjętym wydaną przez organ decyzją.
![Błędy w deklaracji podatkowej: nie zawsze korekta [© anna - Fotolia.com] Błędy w deklaracji podatkowej: nie zawsze korekta](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/deklaracje-podatkowe/Bledy-w-deklaracji-podatkowej-nie-zawsze-korekta-99261-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)