Różnice kursowe gdy ryczałt ewidencjonowany
2012-06-24 09:01
Kursy walut © Vladimir Koletic - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany a różnice kursowe
Świadczę roboty budowlane, polegające na wykonywaniu pokryć i konstrukcji dachowych. Są opodatkowane 5,5% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Niedawno wykonałem usługę spawania konstrukcji dachowej w domu w Niemczech. Zamawiającego obciążyłem fakturą (bez VAT) w euro i zapłatę również otrzymałem w tej walucie. W związku z zapłatą wystąpiły ujemne różnice kursowe (kurs średni NBP z dnia zapłaty był niższy niż w momencie wystawienia faktury). W jakiej wysokości powinienem wykazać przychód? Czy ujemne różnice kursowe są kosztem u ryczałtowca?Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ustala podatek - według właściwej stawki procentowej - od podstawy opodatkowania, którą stanowi uzyskany przychód. Specyfiką tej formy opodatkowania jest to, że od uzyskanego przychodu nie odlicza się poniesionych kosztów.
Zgodnie z art. 6 ust. 1c ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Dz.U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm., do przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym z tytułu różnic kursowych stosuje się odpowiednio art. 24c updof.
W związku z tym, że podstawę opodatkowania stanowi przychód, bez pomniejszania o koszty jego uzyskania, to taki zapis rodziłby uzasadnione obawy, iż ryczałtowiec powinien rozliczać jedynie dodatnie różnice kursowe. Problem ten rozwiązuje dalsza część przepisu art. 6 ust. 1c ww. ustawy, zgodnie z którym ujemne różnice kursowe, o których mowa w art. 24c updof, zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice.
fot. Vladimir Koletic - Fotolia.com
Kursy walut
Różnice kursowe wpływają na przychód uzyskany przez ryczałtowca w ten sposób, że dodatnie różnice zwiększają jego wysokość, ujemne różnice kursowe zaś - zmniejszają.
Zarówno do dodatnich różnic kursowych wpisanych do ewidencji przychodów, jak i ujemnych różnic kursowych wpisanych do tej ewidencji ze znakiem "minus" należy zastosować tę samą stawkę podatku, która jest właściwa dla usługi, której te różnice kursowe dotyczą. Skoro różnice kursowe powstały w związku ze sprzedażą robót budowlanych, to trzeba je opodatkować według stawki 5,5%.
Potwierdzenie tego stanowiska można odnaleźć także w interpretacjach indywidualnych IS w Warszawie z 9 lipca 2010 r. nr IPPB1/415-410/10-5/RS oraz IS w Katowicach z 28 września 2009 r. nr IBPBI/1/415-534/09/KB.
Trzeba pamiętać, że podatnik rozliczający podatek dochodowy w formie ryczałtu ma obowiązek podatkowego rozliczenia tylko tych różnic kursowych (dodatnich lub ujemnych), które są związane z uzyskanym przychodem. Różnice kursowe związane z wydatkiem nie wpływają na wysokość przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym.
Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.
oprac. : Aneta Szwęch / Podatki dochodowe w praktyce
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)