Zwrot VAT w budownictwie a śmierć małżonka
2012-06-18 09:17
Materiały budowlane © Kybele - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwrot VAT w budownictwie gdy śmierć podatnika
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Mąż wnioskodawczyni otrzymał w 1997 r. w darowiźnie gospodarstwo rolne. Następnie 2002 r. otrzymał decyzję na rozbudowę domu mieszkalnego o nową część mieszkalną. Rozbudowa ta z uwagi na niewielkie dochody nadal trwa. W 2010 r. mąż wnioskodawczyni zmarł. Przed śmiercią wszelkie faktury dotyczące rozbudowy były wystawiane na męża, a po śmierci na wnioskodawczynię. Między małżonkami istniała wspólność majątkowa. Nie została przeprowadzona sprawa spadkowa. Obecnie dom należy do wnioskodawczyni oraz dwóch synów. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy może odliczyć faktury VAT na rozbudowę domu (w ramach zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym), które były wystawione na jej męża przed śmiercią oraz te, które po śmierci są wystawiane na nią? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Stosownie do przepisu art. 922 § 1 i § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Na spadek składa się ogół praw i obowiązków należących do zmarłego w chwili jego śmierci, które ze swej istoty mogą przejść na jego następców prawnych.
Kwestię daty nabycia spadku regulują z kolei przepisy art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego w świetle których spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie, że miało miejsce nabycie spadku przez spadkobierców.
Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 ze zm.), która weszła w życie z dniem 01 stycznia 2006 r.
fot. Kybele - Fotolia.com
Materiały budowlane
1. budową budynku mieszkalnego;
2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Zwrot, o którym mowa powyżej, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT, tj. stawką 22% natomiast od dnia 01.01.2011 r. stawką 23% (art. 3 ust. 3 w zw. z art. 11a ust. 1 ww. ustawy). Ponadto zwrot dotyczy jedynie wydatków udokumentowanych fakturami VAT w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), wystawionymi od dnia 01 maja 2004 r.
Stosownie do art. 4 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności,o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)