Towary używane: zwolnienie w podatku VAT
2012-06-16 08:58
Podatek VAT © Ruff - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż towarów używanych a zwolnienie z VAT
Używane to tylko ruchomościPrzez towary używane, zgodnie z ustawą o VAT rozumie się ruchomości np. samochody, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku od chwili nabycia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Należy zwrócić uwagę, że mają to być towary używane przez przedsiębiorcę, a nie tylko przez niego posiadane. Definicji tej nie można więc zastosować np. do artykułów handlowych bez względu na czas, jaki upłynie od nabycia.
Okresu leasingu nie wliczysz do okresu używania
Trzeba jednak pamiętać, że sześciomiesięczny okres liczy się od dnia nabycia. Jest to szczególnie istotne przy leasingu, w którym przedmiot umowy był używany już wcześniej. Jeżeli przedsiębiorca wykupuje np. samochód z leasingu, okres używania uprawniający do zwolnienia liczy od dnia wykupu.
Stanowisko takie potwierdzają również interpretacje organów podatkowych. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wskazał, iż niezależnie od tego, jak długi był okres leasingowania pojazdu, aby możliwym było objęcie go zwolnieniem przedmiotowym, może on zostać zbyty dopiero po upływie pół roku od momentu wykupienia od leasingodawcy (interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2011 r., sygn. ILPP2/443-29/11-5/MR).
fot. Ruff - Fotolia.com
Podatek VAT
O zwolnieniu zdecyduje prawo do odliczenia
Gdy przedsiębiorca sprzedaje towar uznany na gruncie ustawy o VAT za używany, może transakcji nie opodatkować VAT-em. Stanie się tak jednak tylko wtedy, gdy przy nabyciu tego towaru nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT-u. Ale uwaga! Sytuacji tej nie można mylić z przypadkiem, kiedy podatnik sam zrezygnował z prawa do odliczenia. Zwolnienie to ma zastosowanie, gdy np. przedsiębiorca dokonał zakupu przeznaczonego do działalności zwolnionej (wtedy nie ma prawa do odliczenia). Zwolnienie obejmuje ponadto samochody osobowe, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Elżbieta Węcławik, Adam Bujalski
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)