eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweDział spadku i sprzedaż nieruchomości a podatek

Dział spadku i sprzedaż nieruchomości a podatek

2012-05-30 11:40

Dział spadku i sprzedaż nieruchomości a podatek

Sprzedaż nieruchomości a podatek © bzyxx - Fotolia.com

Przedmiotem sprzedaży jest 1/2 udziału w mieszkaniu odziedziczonym w 2009 r., przy czym udział ten odziedziczyła żona oraz rodzeństwo i matka zmarłego. Na podstawie działu spadku m.in. całe mieszkanie zostało przyznane żonie, którą zobowiązano do odpowiedniej spłaty pozostałych spadkobierców. Czy w takim przypadku w zeznaniu PIT-39 żona wykaże całość przychodu ze sprzedaży 1/2 udziału, czy też przychód ten pomniejsza o dokonane spłaty na rzecz pozostałych spadkobierców? Jeżeli nie, czy spłaty te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości jako przychód firmy

ODPOWIEDŹ:
Jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie udziałów w nieruchomościach. Przychód z tego źródła nie powstaje jednak zawsze, lecz tylko jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tych udziałów (zob. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a updof).


Warunek ten jest w przedstawionej sytuacji spełniony, gdyż sprzedawana 1/2 udziału w nieruchomości została przez żonę zmarłego częściowo nabyta w 2009 r. (w części odpowiadającej udziałowi spadkowemu żony), częściowo zaś w roku uprawomocnienia się postanowienia w sprawie działu spadku (w części przekraczającej udział spadkowy żony).

Przychodem ze sprzedaży udziałów w nieruchomościach jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (zob. art. 19 ust. 1 updof). W świetle tego przepisu nie ma podstaw ku temu, aby w przypadku nabycia udziałów w nieruchomości w drodze działu spadku pomniejszać przychód uzyskany ze sprzedaży tych udziałów o spłaty pozostałych spadkobierców. A zatem w poz. 20 zeznania PIT-39 trzeba będzie w przedstawionej sytuacji wykazać cenę sprzedaży udziału pomniejszoną o ewentualne koszty odpłatnego zbycia, ale bez pomniejszania o sumę spłat pozostałych spadkobierców.

fot. bzyxx - Fotolia.com

Sprzedaż nieruchomości a podatek

Dział spadku i sprzedaż nieruchomości a podatek

Suma spłat pozostałych spadkobierców może natomiast zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w poz. 21 zeznania PIT-39. Jest to bowiem koszt nabycia części udziału w przedmiotowej nieruchomości (zob. art. 22 ust. 6c updof), co potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora IS w Katowicach z 26 października 2010 r., nr IBPBII/2/415-845/10/NG oraz interpretację dyrektora IS w Warszawie z 16 lutego 2012 r. – sygn. IPPB4/415-819/11-6/JK2).

Podstawa prawna:
• art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a, art. 19 ust. 1 oraz art. 22 ust. 6c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r., poz. 361).


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: