Podatek VAT: kiedy obowiązek podatkowy przy zaliczce?
2012-05-16 12:20
Podatek VAT © Ruff - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zadatek jako odszkodowanie a rozliczenie VAT
Pamiętaj, że powstanie obowiązku podatkowego w związku z otrzymaniem zaliczki jest niezależne od wystawienia faktury dokumentującej ten fakt.W przypadku otrzymania części należności zobowiązany jesteś zasadniczo do wystawienia faktury dokumentującej tą czynność nie później, niż 7. dnia od tego dnia, w którym otrzymałeś część lub całość należności od nabywcy (§ 10 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur). Wystawienie faktury nie wpływa jednak na moment powstania obowiązku podatkowego. W przypadku otrzymania części należności obowiązek podatkowy powstaje, bowiem zawsze w chwili jej otrzymania, a nie w momencie wystawienia faktury.
Przykład
Twoja firma przed dokonaniem dostawy towaru w dniu 27 marca, otrzymała zaliczkę od kontrahenta w wysokości 20% ustalonej wcześniej ceny towaru. Fakturę potwierdzającą tą czynność wystawiłeś - zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur, w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaliczki, tj. 3 kwietnia. Nie oznacza to jednak, że w tym przypadku obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki został przesunięty na kwiecień. Powstał on w chwili otrzymania zaliczki - czyli 27 marca. Jeśli, zatem rozliczasz VAT w okresach miesięcznych, to zobowiązany byłeś ująć taką czynność w deklaracji za marzec.
Zwróć również uwagę, że wymienione w art. 19 ust. 11 ustawy o VAT rodzaje częściowych płatności, których otrzymanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego są tylko przykładowe. Oznacza to, że obowiązek podatkowy powstanie zasadniczo w sytuacji otrzymania świadczenia pieniężnego od kontrahenta na poczet przyszłego świadczenia, podlegającego VAT.
fot. Ruff - Fotolia.com
Podatek VAT
"W zakresie art. 10 ust. 2 VI dyrektywy nie mieści się przedpłata dokonana w kwocie ryczałtowej na towary wskazane w sposób ogólny w wykazie, który może zostać w każdej chwili zmieniony za porozumieniem nabywcy i sprzedawcy, z którego to nabywca może ewentualnie wybrać towary na podstawie umowy, którą może w każdej chwili rozwiązać odzyskując w całości niewykorzystaną przedpłatę".
Uzasadniając swoje stanowisko ETS wskazał, że opodatkowaniu VAT podlegają dostawy towarów i świadczenie usług, a nie płatności dokonane z tytułu tych transakcji. Tym samym nie powinny podlegać VAT zapłaty za dostawy towarów i świadczenie usług, które nie zostały w wyraźny sposób określone.
Przykład
W związku z rosnącą od przyszłego miesiąca stawką VAT na niektóre ze sprzedawanych przez Twoją firmę towarów, jeden z klientów postanowił wypłacić Ci 100.000 zł. z przeznaczeniem jej na poczet przyszłych dostaw. Spisana przy tym umowa wymienia tylko nazwy 8 produktów zamawianych standardowo przez tego klienta za dostawy, których należności będą od nowego miesiąca potrącane z przekazanej zaliczki. Umowa nie podaje natomiast szczegółowej specyfiki każdego z przyszłych zamówień, czyli m.in. rodzaju towaru, ilości, daty dostawy itp. W takim przypadku otrzymanie przez Ciebie zaliczki nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, ponieważ nie jest ona związana z konkretnymi dostawami ściśle określonych towarów. Obowiązek podatkowy powstanie natomiast w momencie uznania zaliczki (lub jej części) w poczet należności związanych z konkretną dostawą towarów. Zwróć również uwagę, że w tej sytuacji nie ma podstaw do zastosowania stawki VAT obowiązującej w chwili otrzymania zaliczki.
Reasumując należy pamiętać, że powstanie obowiązku podatkowego w związku z otrzymaniem zaliczki jest niezależne od wystawienia faktury dokumentującej ten fakt.
W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.
oprac. : Rafał Kuciński / Serwis Podatkowy VAT
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)