Usługi niematerialne: miejsce świadczenia dla VAT
2012-03-16 13:12
Przeczytaj także: Świadczenie usług na Ukrainie: opodatkowanie VAT w UE?
Jeżeli posiadana przez spółkę opinia podatkowa jest prawidłowa, zmiany dokonane z dniem 1 lipca 2011 r. nie wpłynęły na przedstawioną w pytaniu sytuację.Na podstawie art. 28l ustawy o VAT, ustalane jest miejsce szeregu usług (usług o charakterze niematerialnym) na rzecz podmiotów nie będących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu poza terytorium Unii Europejskiej. Pojęcie podatnika na potrzeby stosowania przepisów art. 28a-28o ustawy o VAT definiuje art. 28a ustawy o VAT.
Podatnikami takimi są zatem:
- podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT , lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności (z nieistotnym w omawianej sytuacji uwzględnieniem art. 15 ust. 6 ustawy o VAT),
- osoby prawne nie będące podatnikami na podstawie lit. a, które są zidentyfikowane lub obowiązane do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.
Brzmienie przytoczonych przepisów do 30 czerwca 2011 r. było nieznacznie inne od przytoczonego. Dokonane w tych przepisach z dniem 1 lipca 2011 r. zmiany miały jednak tylko charakter techniczny i nie zmieniły sposobu stosowania tych przepisów. A zatem jeżeli posiadana przez spółkę opinia podatkowa jest prawidłowa, zmiany dokonane z dniem 1 lipca 2011 r. nie wpłynęły na przedstawioną w pytaniu sytuację. Na marginesie zwrócić jednak należy uwagę na dwie kwestie. Przede wszystkim posiadana przez spółkę opinia podatkowa budzi poważną wątpliwość, co do swej poprawności merytorycznej, gdyż powołuje się na nieobowiązującą od kilku lat tzw. VI Dyrektywę. Z dniem 1 stycznia 2007 r. Dyrektywę tę zastąpiła bowiem Dyrektywa 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r. ze zm.).
Po drugie zauważyć należy, że uznanie spółki holdingowej za podatnika VAT nie wyłączyłoby możliwości wystawiania tej spółce faktur bez VAT. Także, bowiem w takim przypadku miejsce świadczenia usług dla tej spółki znajdowałoby się poza terytorium Polski (na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT; z treści pytania nie wynika, aby w przedstawionej sytuacji miał zastosowanie jeden z wyjątków określonych przepisami art. 28b ust. 2-4 ustawy o VAT), a więc świadczenie tych usług nie podlegałoby opodatkowaniu VAT w Polsce.
Podstawa prawna:
art. 28b oraz art. 28l ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.
oprac. : Tomasz Krywan / Serwis Podatkowy VAT
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)