Dotacja unijna: VAT jako przychód podatkowy?
2012-02-08 13:36
Przeczytaj także: Dotacja z UE a przychody podatkowe firmy
To, że wsparcie finansowe przyznane na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach Działania 6.2 "Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia", korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym, potwierdził m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 25.10.2011 r. nr ITPB1/415-822/11/HD Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.Trzeba jednak pamiętać, iż w zależności od tego, co zostało kupione, podstawa prawna mówiąca o braku konieczności zapłaty z tego tytułu podatku dochodowego może być różna. Otóż w przypadku zakupu za dotację środków trwałych jest to art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), który to mówi że, przychodem nie są dotacje otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem tudzież wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych a także wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (z drugiej strony odpis amortyzacyjny przypadający na część sfinansowaną dotacją nie jest kosztem uzyskania przychodu).
W pozostałych przypadkach przychód podatkowy powstaje, ale na mocy art. 21 ust. 1 pkt 137 updof korzysta ze zwolnienia z tego podatku. Przepis ten mówi bowiem, że z podatku PIT zwolnione są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
Oczywiście wydatków sfinansowanych tym wsparciem także nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Niemniej pojawia się tutaj pewna wątpliwość. Dofinansowanie to bowiem może pokrywać wartość brutto dokonanych zakupów. Rodzi się w związku z tym pytanie, czy część dotacji dotycząca kwoty podatku VAT stanowi przychód w podatku dochodowym?
Zdaniem fiskusa, jeżeli dotacja taka zostanie przekazana na zakup środka trwałego (tudzież wartości niematerialnych i prawnych), przychodu w podatku dochodowym (zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 updof) nie stanowi jedynie ta jej część, która przypada na wartość netto takiego zakupu (oczywiście o ile VAT podlega odliczeniu). Ponieważ VAT w takim przypadku podlega odliczeniu, a co za tym idzie – nie wpływa on na wartość początkową środka trwałego, organy podatkowe twierdzą, że wyłączenie dotacji w tej części z przychodów podatkowych nie jest możliwe.
Powyższe nie oznacza jednak, że od tej części dotacji automatycznie podatek trzeba zapłacić. Przyjmując nawet stanowisko fiskusa za prawidłowe (mimo że wydaje się ono bardzo kontrowersyjne, jako że ustawodawca wskazał, kiedy podatek VAT należy uznać za przychód, a powyższa sytuacja się w stosownych przepisach nie znalazła), w dalszym ciągu mamy zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 137 updof i właściwym wydaje się jego zastosowanie i w części dotacji dotyczącej podatku VAT. Postępowanie takie potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13.07.2010 r. nr IBPB1/415-340/10/ESZ. Interpretacja ta nie jest odosobnioną w niniejszej kwestii.
Podobne stanowisko fiskus prezentuje w przypadku dotacji w części przeznaczonej na podatek VAT od zakupów wyposażenia, towarów handlowych i innych niezaliczanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)