eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweNowa ulga podatkowa od 2012 r.

Nowa ulga podatkowa od 2012 r.

2012-01-20 13:11

Od tego roku osobom oszczędzającym na emeryturę wolno skorzystać z nowej ulgi w PIT, związanej z oszczędzaniem w ramach nowej instytucji, jaką są Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Przeczytaj także: Odliczenia od dochodu 2011: darowizny dla OPP

Wspomniana ulga podatkowa jest efektem wejścia w życie przepisów ustawy z 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2011 r. nr 75, poz. 398). W związku z tą ustawą, zmieniająca m.in. ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych, dopuszczono możliwość założenia IKZE obok funkcjonującego już indywidualnego konta emerytalnego (IKE).

Na podstawie omawianej nowelizacji, z dniem 1 stycznia 2012 r. dokonano też zmiany ustawy o PIT. Do katalogu ulg podatkowych przewidzianych w jej przepisach dodano bowiem regulacje, które pozwalają na odliczanie - do wysokości określonej w przepisach o IKZE - wpłat na to konto od podstawy opodatkowania PIT. Co istotne, z ulgi wolno skorzystać nie tylko osobom rozliczającym się z podatku na zasadach ogólnych (art. 26 ust. 2b i 6g updof), ale także opodatkowanym liniowo (art. 30c ust. 2, 3 i 3b updof).

Należy również pamiętać o tym, że w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. przepisy dają możliwość przeniesienia środków zgromadzonych przez oszczędzającego na IKE do IKZE. Taki transfer tych środków również będzie korzystać z preferencji fiskalnych w omawianym zakresie.

Natomiast opodatkowana będzie wypłata środków z IKZE po zakończeniu okresu oszczędzania, zwrot środków zgromadzonych na tym koncie, jak również ich wypłata osobie uprawnionej w razie śmierci oszczędzającego.


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: