eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweZobowiązanie podatkowe: wygaśnięcie a zapłata podatku

Zobowiązanie podatkowe: wygaśnięcie a zapłata podatku

2012-01-03 12:54

Przeczytaj także: Ordynacja podatkowa: podatek zapłaci inna osoba?


W zakresie zapłaty podatku dochodowego wspólnika spółki osobowej takie rozwiązane możliwe jest jednak tylko w przypadku spółek osobowych opartych na kodeksie spółek handlowych – spółek jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, które posiadają prawa majątkowe odrębne od praw ich wspólników. W tych jednak przypadkach dla skutecznego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego - jak przyjmuje orzecznictwo sądów administracyjnych konieczne jest przekazanie właściwemu organowi podatkowemu informacji, że wpłata podatku z rachunku firmowego ma jedynie charakter techniczny, zaś środki z których dokonywana jest płatność stanowią de facto własność konkretnego podatnika np. pochodzą z zysku spółki przypadającego podatnikowi stosownie do uchwał podjętych przez wspólników. Takie wnioski płyną np. z wyroku WSA w Warszawie z dnia 12 marca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 2000/09. W innej sytuacji tj. gdy płatność podatku dokonywana jest ze środków samej spółki istnieje ryzyko zakwestionowania przez organy podatkowego skutecznego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego takiego podatnika. – wyjaśnia ekspert z kancelarii GHMW z Krakowa.

Nieco inaczej sytuacja powinna być interpretowana w przypadku wspólników spółki cywilnej w stosunku do których urzędy również często żądają oświadczenia iż środki pieniężne należą do podatnika a czynność przelewu dokonywana jest z rachunku spółki. A przecież spółka cywilna nie jest, inaczej niż spółki prawa handlowego, odrębnym przedsiębiorcą, a jedynie stosunkiem obligacyjnym obejmującym co najmniej dwóch wspólników. Nadto cały majątek spółki cywilnej w tym środki na rachunku firmowym jako przedmiot współwłasności łącznej należą do wszystkich wspólników. Także rachunek bankowy jest rachunkiem wspólnym wszystkich wspólników. Zatem zapłata z takiego rachunku zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu prowadzonej przez podatnika - wspólnika pozarolniczej działalności gospodarczej winna skutkować wygaśnięciem jego zobowiązania podatkowego. W takim stanie rzeczy składanie odrębnych oświadczeń czy informacji wydaje się całkowicie zbędne podkreśla ekspert z kancelarii GHMW.

Część ekspertów nie zgadza się z linią orzeczniczą twierdząc iż, zapłata podatku przez podmiot nie będący podatnikiem powinno powodować wygaśnięcie zobowiązania. Uzasadniają to przede wszystkim względami praktycznymi, ochroną interesów fiskalnych, a także brakiem możliwości praktycznego sprawdzenia kto dokonał wpłat. Taka argumentacja jest jednak mniejszościowa i obecnie najlepiej zabezpieczyć się składając w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie, iż środki pieniężne należą do podatnika a przelew dokonywany jest z rachunku spółki.

Małgorzata Gach - radca prawny i doradca podatkowy, partner w kancelarii „Gach Hulist Mizińska Wawer adwokaci i radcowie prawni” sp.p.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: