KPiR: prowizje i opłaty bankowe w kosztach firmy
2011-12-16 12:26
Przeczytaj także: Prowizje bankowe: koszty gdy księga podatkowa
U podatników prowadzących księgę metodą uproszczoną, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku, w którym zostały poniesione (art. 22 ust. 4 updof).
Również u podatników prowadzących księgę metodą memoriałową pośrednie koszty uzyskania przychodów ujmuje się w dacie poniesienia, z tym jednak zastrzeżeniem, że jeśli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a podatnik nie ma możliwości określenia, jak ich część dotyczy danego roku podatkowego, wówczas zalicza się je do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (art. 22 ust. 5c updof).
W trakcie roku, data wystawienia wyciągu bankowego będzie wyznaczała - taki sam dla obydwu grup podatników - moment poniesienia kosztu z tytułu opłat i prowizji bankowych. Różnice pojawią się dopiero na przełomie roku. Wtedy to podatnicy prowadzący księgę metodą memoriałową przyporządkują omawiane wydatki do roku, którego dotyczą.
PRZYKŁAD
Pani Jolanta i pan Karol prowadzą odrębne firmy, lecz obydwoje rozliczają się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Pani Jolanta prowadzi księgę metodą uproszczoną, tzn. wszelkie koszty potrąca w dacie poniesienia. Natomiast pan Karol stosuje metodę memoriałową, tzn. koszty bezpośrednie potrąca w tym roku, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody a koszty pośrednie w dacie poniesienia, jeśli nie dotyczą innego roku podatkowego.
Zarówno pani Jolanta, jak i pan Karol mają firmowe konta bankowe prowadzone w systemie elektronicznym.
W dniu 3 stycznia 2011 r. obydwoje wydrukowali we własnym zakresie wyciągi bankowe zawierające zestawienie operacji za grudzień roku poprzedniego. Z treści wyciągów wynikało, że od każdego z nich, w dniu 31 grudnia 2010 r. bank pobrał opłatę za prowadzenie rachunku w kwocie 40 zł.
Pani Jolanta zaksięgowała tę opłatę pod datą wydrukowania wyciągu bankowego czyli 3 stycznia 2011 r. Natomiast pan Karol ujął wydatek w kosztach roku poprzedniego, tj. w dacie 31 grudnia 2010 r.
Trzeba też wspomnieć o podatkowej kwalifikacji wydatków w przypadkach, gdy oprócz usługi głównej w postaci prowadzenia przez bank firmowego rachunku, przedsiębiorca nabywa również usługi towarzyszące.
Taka sytuacja zaistniała w przypadku podatnika, który był adresatem interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 marca 2011 r. (nr IPPB1/415-6/11-2/ES). Jak czytamy w przedmiotowej interpretacji, do tego rodzaju usług zalicza się między innymi usługę indywidualnego doradcy klienta (posiadacza rachunku), czy przyznanie dodatkowych kart kredytowych, jak również ubezpieczenia na życie. W ramach jednej opłaty za prowadzenie rachunku przedsiębiorca otrzymuje dodatkowo usługę ubezpieczeniową świadczoną przez podmiot współpracujący z bankiem.
Wspomniany organ podatkowy uznał, że wydatki związane z prowadzeniem takiego rachunku również wolno zaliczyć do kosztów podatkowych. W powołanym piśmie podzielił bowiem stanowisko podatnika prowadzącego KPiR, który wnosił o wydanie interpretacji, że wydatki, o których mowa są tzw. kosztami pośrednimi, a jako takie koszty, niewątpliwie związane z prowadzoną opodatkowaną działalnością gospodarczą - stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.
Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.
1 2
oprac. : Małgorzata Rymarz / Podatki dochodowe w praktyce