eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweW 2012 r. więcej firm będzie małym podatnikiem

W 2012 r. więcej firm będzie małym podatnikiem

2011-11-10 12:53

W 2012 r. więcej firm będzie małym podatnikiem

Limity dla małych podatników © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Rosnący kurs euro sprawia, że w przyszłym roku więcej firm będzie mogło skorzystać ze statusu "małego podatnika". A to oznacza, że więcej przedsiębiorstw będzie mogło rozliczać VAT kwartalnie, odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy raz na kwartał czy skorzystać z jednorazowej amortyzacji. Dzięki tym przywilejom mają szanse zapłacić niższe podatki.

Przeczytaj także: "Mały" podatnik: przywileje podatkowe

Wiele przywilejów podatkowych przewidzianych w ustawach o podatku dochodowym czy ustawie o podatku od towarów i usług zależy od przychodów przedsiębiorcy. Niskie obroty gwarantują korzyści podatkowe np. w postaci kwartalnych płatności zaliczek na podatek dochodowy. W obydwu ustawach podatkowych obroty te zostały określone w obcej walucie – euro. Dlatego limit określony w euro co roku zmienia się w zależności od kursu w danym dniu. Tym dniem jest pierwszy dzień roboczy października. Znając ten kurs, znany jest limit przychodów uprawniający do korzystania z przywilejów podatkowych na kolejny rok podatkowy. Ponieważ kurs euro w ostatnim czasie był na bardzo wysokim poziomie, wzrosły także limity ustawowe. To znów oznacza, że znacznie więcej przedsiębiorstw w 2012r. skorzysta z udogodnień podatkowych w porównaniu z 2011r.

Podatnik z przychodami poniżej 1, 2 mln euro
Kluczowa dla korzystania z przywilejów podatkowych jest definicja małego podatnika ponieważ w obydwu ustawach podatkowych jest on traktowany korzystniej w stosunku do pozostałych podatników.

Mały podatnik w świetle ustawy o PIT i CIT to podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z VAT-em) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln. euro. Ustawa o VAT definiuje małego podatnika podobnie, jednak wskazuje, że małym podatnikiem może być także podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami powierniczymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem prowadzenia komisu, jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 tys. euro. Tak jak wcześniej zostało wspomniane przeliczanie kwot wyrażonych w euro dokonywane jest według średniego kursu euro Narodowego Banku Polskiego na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego. Przeliczenia tego dokonuje się w zaokrągleniu do 1000 zł.

fot. mat. prasowe

Limity dla małych podatników

Limity dla małych podatników


Rozliczenie VAT co kwartał
Przywilejem małych podatników w rozliczeniach podatkowych jest możliwość dokonywania rozliczeń kwartalnych podatku VAT. Rozliczenie podatku VAT następuje na takich samych zasadach jak przy miesięcznym rozliczaniu podatku, z tą tylko różnicą, że rozliczenie dokonywane jest raz na kwartał. Obowiązek podatkowy oraz prawo do odliczenia VAT-u powstają na zasadach ogólnych. Jest to korzystny sposób rozliczeń ponieważ wpływa na poprawę płynności. Z danych ministerstwa finansów wynika, że zainteresowanie tą formą rozliczeń z roku na rok rośnie.

fot. mat. prasowe

Liczba małych podatników rozliczających VAT kwartalnie

Liczba małych podatników rozliczających VAT kwartalnie


Przywilejem małych podatników jest także rozliczenie VAT na zasadzie kasowej. Metoda ta polega na odprowadzeniu VAT-u dopiero po uzyskaniu zapłaty od kontrahenta, jednak nie później niż 90. dnia od chwili wydania towaru lub wykonania zleconej usługi, oraz na odliczeniu kwoty VAT-u od nabytych zakupów po faktycznym uiszczeniu za nie zobowiązania.

fot. mat. prasowe

Liczba małych podatników korzystających z metody kasowej

Liczba małych podatników korzystających z metody kasowej


Korzyści z jednorazowej amortyzacji
Kolejnym przywilejem przysługującym małym podatnikom jest możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji. Nie jest to odrębna metoda amortyzacji dopuszczana przez prawo podatkowe, a jedynie limit wartości początkowej środka trwałego, jaką podatnicy mogą uznać za koszt uzyskania przychodu w jednym roku w formie odpisów amortyzacyjnych. Obecnie limit odpisów amortyzacyjnych wynosi 50 tys. euro.

W podatku dochodowym mały podatnik może liczyć na inne udogodnienia. Przysługuje mu bowiem prawo wpłacania kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy. Podobnie jak w podatku VAT odroczenie terminu płatności podatku pozwala efektywniej gospodarować środkami pieniężnymi. Z roku na rok, podatników rozliczających się tym sposobem jest więcej.

fot. mat. prasowe

Liczba małych podatników rozliczających podatki kwartalnie

Liczba małych podatników rozliczających podatki kwartalnie



Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care,

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • VAT a KUP

    Witam. Jeżeli wszystkie usługi, które są wykonywane, są zwolnione z VAT, to czy w koszty można wrzucić faktury z VAT-em? A VAT od importu ...

  • Podatek od faktury

    Witam, rok temu zakupiliśmy sprzęt sadowniczy jednak zostaliśmy oszukani i sprzęt został przywłaszczony przez osobę, od której go ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: