eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSpotkanie biznesowe: odliczenie VAT

Spotkanie biznesowe: odliczenie VAT

2011-09-29 12:56

W związku ze zmianą przepisów w zakresie opodatkowania nieodpłatnych świadczeń, podatnicy posiadają również wątpliwości w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków poczynionych na spotkania z kontrahentami, które mają miejsce w siedzibie firmy.

Przeczytaj także: Artykuły spożywcze na spotkaniu: podatek VAT

Opisywane zagadnienie jest niezwykle istotne przede wszystkim na konieczność opodatkowania wszelkich nieodpłatnych dostaw towarów, w tym również ich użycia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Czy zatem możliwe jest odliczenie VAT od nabytych na potrzeby spotkań z klientami artykułów spożywczych, w tym m. in. kawy, herbaty oraz słodyczy?

Odpowiadając na tak zadane pytanie należy podkreślić, iż jedną z podstawowych zasad podatku od towarów i usług jest jego neutralność, zgodnie z którą koszt podatku VAT nie powinien obciążać podatnika wykonującego działalność opodatkowaną tymże podatkiem. Przedmiotowa zasada na gruncie polskich przepisów została wyrażona w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, na mocy którego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym odliczenie podatku naliczonego jest uzależnione od zakresu wykorzystywania przez podatnika towarów i usług. Musi zatem wystąpić określony związek między czynnościami opodatkowanymi a nabytymi towarami lub usługami zawierającymi podatek naliczony. Warto jednak dodać, iż zarówno charakter, jak i zakres tego związku nie został przez ustawodawcę w jakikolwiek sposób dookreślony, co najwyżej można doszukiwać się jego cech (elementów) w poszczególnych przepisach ustawy o VAT. W szczególności żaden przepis nie wyraża wprost zasady, iż związek ten ma być bezpośredni i wyłączny.

W opinii autora wydatki poniesione przez podatnika na spotkania z kontrahentami mają na celu utrzymanie, polepszenie czy też nawiązanie stosunków gospodarczych, co w efekcie może przyczynić się do zwiększenia obrotów działalności opodatkowanej, a tym samym ma związek z działalnością opodatkowaną. W tym miejscu warto również zwrócić uwagę, iż problematykę opodatkowania oraz odliczania VAT w związku z posiłkami wydawanymi podczas spotkań z kontrahentami rozstrzygnął wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 11 grudnia 2008 r. w sprawie Danfoss i AstraZeneca (C-371/07), w którym stwierdzono, iż w przypadku, gdy wspomniane wydatki mają cel biznesowy, a nie czysto konsumpcyjny, podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi nabyciami.

Mając na uwadze przedstawioną argumentację, w opinii redakcji portalu TAXFIN, Czytelnik posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia kawy, herbaty czy też słodyczy przeznaczonych na potrzeby spotkań z kontrahentami.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: