eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePrywatny najem a kasa fiskalna

Prywatny najem a kasa fiskalna

2011-09-26 12:12

W podatku dochodowym tzw. prywatny najem nieruchomości jest odrębnym od pozarolniczej działalności gospodarczej źródłem przychodów. W podatku od towarów i usług jest to jednak działalność gospodarcza, a co za tym idzie do podatników trudniących się takim najmem mają zastosowanie przepisy podatku VAT.

Przeczytaj także: Ewidencjonowanie usług najmu/dzierżawy na kasie fiskalnej

Podatników takich obowiązują zatem także przepisy w zakresie stosowania przy ewidencjonowaniu obrotów kas rejestrujących. Przypomnijmy, zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podobnie jednak jak i inni podatnicy podatku od towarów i usług, ci którzy trudnią się prywatnym najmem nieruchomości mogą w tym zakresie korzystać ze zwolnień w zakresie stosowania kas fiskalnych, które są obecnie określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Dla tego typu usług w rozporządzeniu tym można znaleźć cztery różne zwolnienia.

Pierwsze z nich, określone w §3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia mówi, że zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kasy fiskalnej podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT (czyli sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł, o ile wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania. Jeżeli limit ten zostanie przekroczony w bieżącym roku, podatnik ma obowiązek stosować kasę fiskalną po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku przekroczenie tejże kwoty. W przypadku podatników, którzy rozpoczęli prywatny najem w roku 2011 limit obrotu, po którym trzeba stosować kasę fiskalną, jest o połowę niższy i wynosi 20 000 zł. Tutaj dodatkowo trzeba ewidencjonować obrót na tym urządzeniu od dnia przekroczenia limitu.

Kolejne zwolnienie, przewidziane w poz. 24 załącznika nr 1 do rozporządzenia mówi, że z obowiązku tego zwalnia się wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi – których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturami. Należy przy tym pamiętać, że pod pojęciem faktury, obok faktur VAT-owskich, rozumie się także rachunki wystawione na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.

Następne zwolnienie ustawodawca zawarł w poz. 34 załącznika nr 1 do rozporządzania, zgodnie z którym zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, o ile łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
1) każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której zawarte są w szczególności dane identyfikujące odbiorcę;
2) liczba wszystkich dokonanych operacji świadczenia usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20 (przy czym dla podatników rozpoczynających wykonywanie tego typu usług w drugiej połowie 2011 r. zwolnienie z ewidencjonowania przysługuje, o ile liczba operacji świadczenia tych usług nie przekroczy do końca roku liczby 25, zaś liczba odbiorców tychże usług 10).

Czwarte zwolnienie znalazło się w poz. 37 załącznika nr 1 do rozporządzenia. Zgodnie z nim zwalnia się z tego podatku świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Oczywiście wskazane wyżej zwolnienia mają zastosowanie jedynie wówczas, gdy wcześniej nie wystąpił obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: