eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweAmortyzacja środków trwałych: drukarka

Amortyzacja środków trwałych: drukarka

2011-08-18 13:09

Firma wykonująca usługi reklamowe, drukarskie zakupiła specjalistyczne drukarki laserowe do wykonywania usług introligatorskich i drukarskich. Drukarki te są wykorzystywane w ruchu ciągłym. Jaka stawka amortyzacyjna jest właściwa? Czy można zastosować 60% w stosunku rocznym? A jaką stawkę należy zastosować do automatu do zgrzewania?

Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

Odpowiedź: Jeżeli drukarka jest używana bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, to podatnik może zastosować podwyższoną o współczynnik 1,4 stawkę amortyzacji. Jeżeli środki poddane są intensywnemu postępowi technicznemu, możliwe jest podwyższenie stawki amortyzacyjnej o współczynnik 2.

W przypadku środków trwałych zaliczanych do rodzaju 484-3 (zgrzewarki oporowe i tarcicowe) właściwa będzie 18% stawka amortyzacji. Natomiast dla zgrzewarek zaliczanych do innego rodzaju właściwa będzie 10% stawka amortyzacji.

Amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy zwane środkami trwałymi (art. 16a ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397, dalej: updop).

Podatnicy mogą podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki podwyższać m.in. dla maszyn, urządzeń i środków transportu (z wyjątkiem morskiego taboru pływającego) używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4 (art. 16i ust. 2 pkt 2 updop).

Co należy rozumieć przez „używanie bardziej intensywne w stosunku do warunków przeciętnych”?

Przepisy nie dają w tym przypadku żadnych wskazówek. Praca drukarki w ruchu ciągłym nie jest wystarczającą przesłanką do uznania, iż maszyna używana jest bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych. Możliwość zastosowania podwyższonej stawki amortyzacji uzależniona jest od ustalenia przeciętnych warunków eksploatacji drukarek podobnego typu w odniesieniu tego do sposobu wykorzystania składnika majątku przez podatnika.

Wykazanie, że dany środek trwały był rzeczywiście wykorzystywany bardziej intensywnie obciąża podatnika.


Zgodnie z objaśnieniami do załącznika do updop przez maszyny, urządzenia i środki transportu wymagające szczególnej sprawności technicznej rozumie się te obiekty, które używane są w pracy na 3 zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym, używane w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie.

Jak ustalić podwyższoną stawkę amortyzacji?

Zastosowanie współczynnika polega na przemnożeniu stawki podstawowej przez wartość współczynnika.

Jeżeli drukarka jest używana bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, to podatnik może zastosować podwyższoną o współczynnik 1,4 stawkę amortyzacji.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: