Pomyłka w cenie a zbiorcza faktura VAT korygująca
2011-07-19 13:18
Przeczytaj także: Błąd na fakturze VAT: nota korygująca
Dokonując analizy niniejszego zagadnienia należy zwrócić uwagę, że rozporządzenie z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., nr 69, poz. 360, dalej zwane: Rozporządzeniem) kwestię możliwości wystawienia zbiorczej faktury korygującej w przypadku udzielenia rabatu do wszystkich dostaw towarów i usług uregulowało w § 13 ust. 3, który stanowi, że w przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
2) dane określone w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2,
3) okres, do którego odnosi się udzielany rabat,
4) kwotę udzielonego rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego.
W tym miejscu należy zaznaczyć, iż użyte w § 13 ust. 3 Rozporządzenia pojęcie „rabat” powinno być rozumiane w sposób szeroki. W praktyce bowiem wskazuje się, że przez rabat rozumie się „(…) określoną kwotowo lub procentowo zniżkę od ustalonej ceny określonego towaru lub usługi (…)” (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 grudnia 2009 r., sygn.: I SA/Wr 1561/09).
Jednocześnie należy dodać, że zbiorcza faktura korygująca powinna zawierać elementy wymienione w § 13 ust. 3 Rozporządzenia, tj.:
a) numer kolejny oraz datę wystawienia,
b) dane określone w par. 5 ust. 1 pkt 1 i 2 (są to: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy),
c) okres, do którego odnosi się udzielany rabat,
d) kwotę rabatu,
e) kwotę zmniejszenia podatku należnego.
W przeciwieństwie do zasad funkcjonujących w praktyce organów podatkowych przed dniem 1 stycznia 2011 r. w wystawionych zbiorczych fakturach korygujących nie istnieje potrzeba wyszczególniania w fakturze korygującej wszystkich korygowanych pozycji. Obecnie faktura korygująca może zawierać wyłącznie kwotę udzielonego rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego.
Jak to wyżej wskazano pojęcie „rabat” należy interpretować szeroko i rozumieć przez nie określoną kwotowo lub procentowo zniżkę od ustalonej ceny określonego towaru lub usługi. Takie rozumienie pojęcia „rabat” dopuszcza możliwość wystawienia zbiorczej faktury korygującej w przypadku obniżenia ceny w związku z pomyłką w cenie popełnioną w danym okresie.
![Błędna (zawyżona) stawka VAT na fakturze a możliwość korekty [© sergign - Fotolia.com] Błędna (zawyżona) stawka VAT na fakturze a możliwość korekty](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/faktura-VAT/Bledna-zawyzona-stawka-VAT-na-fakturze-a-mozliwosc-korekty-245566-150x100crop.jpg)
oprac. : Radosław Żuk / TaxFin.pl