Podatek liniowy: stała stawka podatku bez odliczeń
2014-12-11 13:49
Kiedy wybrać podatek liniowy 19%? © Picture-Factory - Fotolia.com
Przeczytaj także: Skala podatkowa formą opodatkowania działalności gospodarczej 2015
Największą zaletą opodatkowania dochodów podatkiem liniowym jest stosowanie jednej stawki podatku niezależnie od tego, ile przedsiębiorca zarabia. Do fiskusa z tytułu podatku dochodowego trafia 19 proc. przychodów pomniejszonych o koszty oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Tak samo jak w przypadku skali progresywnej, podatnicy podatku liniowego mogą w zeznaniu rocznym rozliczać stratę czy wpłaty na IKZE.fot. Picture-Factory - Fotolia.com
Kiedy wybrać podatek liniowy 19%?
19 proc. stawka korzystna dla wysokich dochodów
Jeśli przedsiębiorca rozlicza swoje dochody zgodnie z zasadą ogólną, tj. według skali podatkowej, obowiązuje go różna stawka podatku dochodowego, w zależności od wysokości swojego dochodu. Niższa stawka wynosi 18 proc., po osiągnieciu dochodu w wysokości powyżej 85 528 zł zaś, podatek dochodowy płaci się według stawki 32 proc. Tak więc wybór podatku liniowego z jedną stawką 19 proc. opłaca się przedsiębiorcom osiągającym dochody, które w przypadku stosowania skali podatkowej opodatkowane byłyby stawką 32 proc.
Oraz jeśli nie zależy nam na ulgach
Pomniejszenie o koszty, składki ZUS-owskie czy stratę to niestety jedyne możliwości zmniejszenia zobowiązania podatkowego osób opłacających podatek liniowy. Dlatego rezygnacja ze skali na rzecz opodatkowania liniowego nie jest opłacalne, jeśli przedsiębiorca chce nadal korzystać z różnych ulg i odliczeń. Ta forma opodatkowania dochodu wyklucza bowiem możliwość wspólnego rozliczenia dochodu z małżonkiem, zastosowania np. ulgi na dzieci, na internet, odliczenia od dochodu darowizny czy pomniejszenia zobowiązania wobec urzędu skarbowego o kwotę wolną od podatku. Nawet osoby samotnie wychowujące dzieci przy stawce liniowej nie mają możliwości skorzystania z przysługujących im w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych odliczeń.
Katarzyna Miazek, Katarzyna Więsik
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)