OC zarządu spółdzielni mieszkaniowej
2011-07-20 12:03
Przeczytaj także: Jak ustalić dochód na sprzedaży środka trwałego?
Pytanie: Zarząd spółdzielni mieszkaniowej zawarł umowę ubezpieczenia, którego przedmiotem jest odpowiedzialność cywilna za szkody majątkowe wyrządzone spółdzielni mieszkaniowej lub osobom trzecim przez ubezpieczonych w związku z uchybieniami popełnionymi przy wykonywaniu czynności, wynikających z pełnienia funkcji członka zarządu. Sprawdźmy, czy mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem.Odpowiedź: Opłacone przez spółdzielnię składki na ubezpieczenie OC członków zarządu stanowią nieodpłatne świadczenia uzyskiwane przez członków objętych tym ubezpieczeniem.
Korzyścią majątkową dla członka zarządu jest zyskanie ochrony płynącej z umowy ubezpieczeniowej przy jednoczesnym nie ponoszeniu wydatków na uzyskanie tej ochrony. To spółdzielnia zawarła umowę ubezpieczenia i ona opłaca składkę. Tym samym u członków zarządu dochodzi do przysporzenia majątku, gdyż inny podmiot ponosi za nich koszt finansowy ubezpieczenia, a tym samym nie muszą oni uszczuplać swojego majątku. W związku z tym zapłacenie przez spółdzielnię składki na ubezpieczenie członków zarządu stanowi dla nich nieodpłatne świadczenie.
Fakt, że umowa będzie zawarta w wersji bezimiennej nie stanowi trwałej przeszkody w ustaleniu wysokości przychodu przypadającego na konkretną osobę. Spółdzielnia zna bowiem członków zarządu z imienia i nazwiska, zna również dokładne okresy, kiedy te osoby pełnią swoje funkcje. W rezultacie można więc wskazać każdą osobę, która jest objęta tym ubezpieczeniem, a także okres, w którym korzysta z ochrony ubezpieczeniowej. Uwzględniając następnie wysokość zapłaconej składki oraz okres ubezpieczenia można ustalić wysokość przychodu uzyskanego przez daną osobę (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 lutego 2011 r., sygn. ITPB2/415-1025/10/MU).
Podstawa prawna:
- art. 11 ust. 1 i 2–2a updof.
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
![3 mity o car assistance na wakacjach [© Siggy Nowak z Pixabay] 3 mity o car assistance na wakacjach](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/car-assistance/3-mity-o-car-assistance-na-wakacjach-259981-150x100crop.jpg)
oprac. : Sławomir Liżewski / Płace w firmie