eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweFaktura korygująca koszty bezpośrednie

Faktura korygująca koszty bezpośrednie

2011-07-04 12:09

Faktury korygujące koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów najpóźniej w roku bezpośrednio po nim następującym - wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 28.02.2011 r. (sygn. akt I SA/Wr 1457/10; orzeczenie nieprawomocne).

Przeczytaj także: Księgowanie kosztów bezpośrednich po kilku latach?

Spółka nabywała i nadal nabywa energię elektryczną od podmiotów trzecich oraz usługi jej przesyłu i dystrybucji. Zakupy te, udokumentowane fakturami VAT, kwalifikowane są przez spółkę zarówno do kosztów bezpośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, jak i do kosztów pośrednich. W latach 2008 i 2009 spółka nabywała usługi przesyłania i dystrybucji energii od dostawcy zewnętrznego po cenach wynikających z taryf nie zawierających tzw. stawki jakościowej. Zgodnie z przepisami prawa natomiast stawka ta winna stanowić element kalkulacyjny ceny usługi nabywanej przez spółkę. W 2010 r. zawarto w tym zakresie porozumienie, w którym to strony postanowiły, że spółka ureguluje kwoty stawki jakościowej za lata 2008-2009, a dostawca na tę okoliczność wystawi korekty faktur VAT dokumentujące podwyższenie ceny sprzedawanych w tych latach usług. Powstała wątpliwość, kiedy spółka winna odnieść te faktury w ciężar kosztów uzyskania przychodów (w stosunku do korekt dotyczących roku 2008)? Wystąpiono zatem o wydanie interpretacji w tym zakresie, w której podkreślono, że księgi spółki za lata 2008-2009 zostały już zamknięte a sprawozdania finansowe sporządzone i opublikowane. Zdaniem wnioskodawczyni, korekty te mogą zostać odniesione w ciężar kosztów roku 2010.

Organ podatkowy uznał, że wydatki poniesione z tytułu podwyższenia ceny nabytych usług za rok 2008, winny być zaliczone w ciężar kosztów podatkowych w tym samym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Spółka zobowiązana jest tym samym do dokonania wstecz korekty kosztów uzyskania przychodów w odpowiednim okresie sprawozdawczym (czyli w roku 2008).

Skarżąca nie zgodziła się z powyższym i po wezwaniu organu do usunięcia naruszenia prawa, skierowała sprawę do sądu. Ten uznał, że skarga jest zasadna, przy czym nie podzielił argumentacji spółki.

WSA wskazał, że zasadą jest, iż koszty uzyskania przychodów można odliczyć od przychodów tylko w tym roku podatkowym, którego te koszty dotyczą. Co za tym idzie, podatnicy powinni uwzględniać poniesiony koszt w tym roku, w którym został osiągnięty przychód, do którego dany koszt się odnosi. Jednakże zgodnie z art. 15 ust. 4c updop koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego albo złożenia zeznania (określonych w art. 15 ust. 4b udpod), są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Tym samym ustawodawca ograniczył możliwość zaliczenia kosztów bezpośrednio związanych z przychodem danego roku podatkowego, a poniesionych po jego zakończeniu i sporządzeniu sprawozdania finansowego tylko do roku podatkowego bezpośrednio po nim następującego. W związku z tym, jeżeli koszty bezpośrednio dotyczące przychodów roku 2008 zostały poniesione po jego zakończeniu i sporządzeniu sprawozdania finansowego, mogą być zaliczone tylko do kosztów podatkowych roku 2009 i to niezależnie od daty ich poniesienia. Przepisy podatkowe nie dają możliwości do zaliczenia kosztów bezpośrednich dotyczących roku 2008 do kosztów roku 2010.

Zdaniem sądu, ponieważ ustawodawca nie przewidział w ustawie o podatku dochodowym żadnej specjalnej regulacji dla faktur korygujących, powyższe zasady znajdą zastosowanie także dla nich. Tym samym kwoty wynikające z faktur korygujących dotyczących kosztów roku 2008 spółka powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu roku 2009, a nie jak to wskazał organ podatkowy, roku 2008.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: