Tłumaczenia dokumentów a wartość początkowa samochodu
2009-11-18 12:52
Przeczytaj także: Samochód osobowy w firmie: instalacja gazowa
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają składniki majątku, których wartość początkowa jest wyższa niż 3 500 zł, a okres ich używania przekracza rok. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej danego składnika majątku, którą w przypadku nabycia w drodze kupna jest cena nabycia.Za tę z kolei, zgodnie z art. 22g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Tak ustaloną cenę nabycia koryguje się o ewentualne różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania (art. 22g ust. 5 ustawy).
Przytoczone wyżej przepisy wskazują, iż nakłady poniesione na środek trwały przed jego oddaniem do używania, powiększają wartość początkową tego środka trwałego, jako koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania go do używania. Powyższy katalog ma charakter otwarty, a wskazane wyżej wyliczenie jest jedynie przykładowym (na co wskazuje użyty przez ustawodawcę zwrot „w szczególności”).
Co za tym idzie, poniesiony przez naszego przedsiębiorcę wydatek na tłumaczenie dokumentów związanych z zakupem samochodu za granicą, należy zaliczyć do jego wartości początkowej, od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Tłumaczenie to jest bowiem niezbędne do rejestracji samochodu. Bez tej natomiast trudno mówić o oddaniu pojazdu do używania – w praktyce bardzo często przyjmuje się, iż właśnie moment rejestracji należy traktować jako datę oddania samochodu do używania (w przypadku samochodów nowych oraz sprowadzonych z zagranicy).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl