eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePrzyspieszony zwrot VAT a źródło finansowania

Przyspieszony zwrot VAT a źródło finansowania

2011-06-22 12:57

Obecnie prowadzenie działalności gospodarczej przy wykorzystaniu jedynie własnych środków finansowych jest niezmiernie trudne. Większość przedsiębiorców sięga także do innych źródeł, którymi przede wszystkim są kredyty i pożyczki bankowe. Czy sfinansowanie zakupu z kredytu może mieć wpływ na termin zwrotu podatku VAT?

Przeczytaj także: Przyspieszony zwrot nadwyżki VAT

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik prowadzi inwestycję polegającą na budowie hali produkcyjnej. Z uwagi na koszt tej inwestycji, zaciągnął na ten cel kredyt bankowy. Wybudowana nieruchomość będzie służyć wykonywaniu jedynie czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W związku z tym przedsięwzięciem u podatnika występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Czy w przypadku, gdy zakupy poczynione na tę inwestycję zostaną sfinansowane środkami pochodzącymi z kredytu bankowego, podatnik będzie mógł ubiegać się o zwrot tej nadwyżki na rachunek bankowy w terminie 25 dni?

Zasady występowania o zwrot podatku VAT oraz jego dokonywania, zostały określone w art. 87 ustawy o VAT. I ta w przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym kwota podatku naliczonego podlegającego odliczeniu jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik m prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zwrot różnicy podatku co do zasady następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym.

Jednakże na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z (art. 87 ust. 6 ustawy o VAT):
  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej,
  2. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
  3. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

Należy przy tym pamiętać, że w uzasadnionych przypadkach naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin zwrotu.

Wskazany wyżej art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mówi, że w dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą powinno następować za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Z przytoczonych przepisów wynika zatem, że o ile ustawodawca wymaga, aby w przypadku skróconego terminu zwrotu podatku VAT, wszystkie zobowiązania wykazane w deklaracji były zapłacone, tak nie jest dla niego tutaj ważne to, czy zapłata ta nastąpiła z własnych środków finansowych, czy przy pomocy zewnętrznych źródeł finansowania. Co za tym idzie, podatnik z naszego przykładu, który inwestycję polegającą na wybudowaniu hali finansuje z zaciągniętego kredytu bankowego, jak najbardziej może wystąpić o zwrot podatku w terminie 25 dni. Musi jednak pamiętać o warunkach wskazanych w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, czyli aby w określonym terminie uregulować zobowiązania oraz złożyć wniosek o przyspieszony zwrot podatku (wraz z deklaracją VAT).

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: