"Firmowe" lokaty bankowe: źródło przychodów
2011-05-18 12:59
Przeczytaj także: Udzielanie pożyczek: kiedy określić przychód podatkowy?
Odsetki w dwóch źródłach przychodówUstawa o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej zalicza odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o pdof). Jednocześnie, w art. 17 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy, odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, kwalifikuje do przychodów z kapitałów pieniężnych.
To właśnie wskazane dwa zapisy ustawowe są źródłem wątpliwości podatników. Wobec zawartych w nich uregulowań konieczne jest rozstrzygnięcie czy lokata terminowa spełnia kryteria do uznania jej za rachunek bankowy utrzymywany w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Ponadto należy rozpatrzyć, czy środki zgromadzone na tej lokacie są w istocie związane z działalnością gospodarczą czy też nie.
Przedsiębiorcy, zwłaszcza opodatkowani na zasadach ogólnych, woleliby, aby odsetki z lokat można było kwalifikować jako przychody z działalności gospodarczej. Dzięki temu nie podlegałyby one opodatkowaniu w całości, a dopiero po pomniejszeniu o koszty ponoszone przy prowadzeniu tej działalności. Realny podatek byłby zatem przeważnie niższy niż ryczałt, którym opodatkowane są kapitały pieniężne. Niestety fiskus nie wyraża na to zgody.
Organy podatkowe za przychodami kapitałowymi
W omawianej kwestii organy podatkowe od dłuższego czasu prezentują stanowisko, według którego przychody z odsetek od lokat terminowych, w ramach których przechowywane są wolne środki pochodzące z działalności gospodarczej, stanowią przychody z kapitałów pieniężnych. Ostatnio stanowisko takie zaprezentował m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 12 stycznia 2011 r., nr ITPB1/415-983/10/MW oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 3 lutego 2011 r., nr ILPB1/415-1261/10-2/AP.
Interpretując powołany art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o pdof uznają, że odnosi się on do tzw. podstawowych rachunków bankowych. W ich opinii wskazanymi uregulowaniami objęte są bowiem wyłącznie te rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności. Stąd według nich tylko wynagrodzenie w postaci odsetek za przetrzymywanie środków pieniężnych na takich rachunkach podlega zaliczeniu do przychodów z działalności gospodarczej.
oprac. : Agata Cieśla / Gazeta Podatkowa