eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweDarowizny i sponsoring a podatek dochodowy

Darowizny i sponsoring a podatek dochodowy

2011-04-22 13:25

Przeczytaj także: Podatek CIT: odliczanie darowizn przez spółki


W tym kontekście należy wskazać, iż jeśli w statucie jako cel działania fundacji czy stowarzyszenia wymieniono np. propagowanie postaw obywatelskich i życia społecznego czy też podejmowanie działań na rzecz zaspokajania potrzeb kulturalnych lub oświatowo-wychowawczych, co do zasady będą to zatem cele, które mieszczą się w katalogu wskazanym w art. 4 u.d.p.p.w.

Trzeba jednakże zauważyć, iż dla dokonania odliczenia darowizny od dochodu nie wystarczy samo przekazanie jej na rzecz fundacji. Jak wskazuje art. 18 ust. 1 pkt. 1 u.p.d.o.p. darowizna musi być przekazana na cele wyszczególnione w art. 4 u.d.p.p.w. Wykładnia powyższego przepisu jasno wskazuje, iż przeznaczeniem darowizny musi być realizacja jednego (konkretnego) celu wskazanego przez ustawodawcę. Tymczasem różne fundacje mogą dokonywać czynności czy realizować przedsięwzięcia, z których nie wszystkie będą mogły być sklasyfikowane jako działalność w sferze zadań publicznych. Tylko natomiast przekazane darowizny na takie działania podejmowane przez uprawnione podmioty, które jednocześnie będą mogły być uznane za wykonywane w zakresie celów wyszczególnionych w art. 4, będą uprawniać do dokonania odliczenia. Podobny wniosek płynie m.in. z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej z 29 czerwca 2010r., IBPBI/2/423-514/10/CzP.

Przykładowo, darowizna na organizację balu mającego za zadanie sfinansowanie zabawy określonej grupy zawodowej, np. żołnierzy, nawet gdy byłaby organizowana przez podmiot realizujący, zgodnie ze statutem, cele charytatywne (takie jak np. wspomaganie kultury), nie wypełnia znamion jakiegokolwiek celu wymienionego w przepisach. W szczególności nie można uznać, iż będzie to podtrzymania tradycji czy pielęgnowanie polskości. Tutaj ustawodawca miał raczej na myśli imprezy typu np. dożynki powiatowe.

Często zdarzają się sytuacje, iż w zamian za dokonanie darowizny fundacja umieszcza np. na swojej stronie internetowej czy na ulotkach promujących jakąś akcję logo przedsiębiorcy, który dokonał darowizny. W takiej sytuacji przekazania środków pieniężnych w ogóle nie będzie darowizną. Zgodnie bowiem z art. 888 Kodeksu cywilnego, darowizna polega na bezpłatnym świadczeniu na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Przepis ten wyraźnie akcentuje przymiot nieodpłatności jako element umowy darowizny. Nieodpłatność świadczenia oznacza, iż w zamian za dokonaną darowiznę darczyńca nie może otrzymać ani w momencie jej dokonania, ani w terminie późniejszym, żadnego świadczenia, które mogłoby stanowić ekwiwalent za tą darowiznę. Warunkiem koniecznym jest, aby jej przekazanie nie wiązało się z korzyściami po stronie darczyńcy.

Tymczasem przedsiębiorca dokonując darowizny uzyska określoną korzyść w postaci promowania swojej marki. Umieszczenie jego na banerach czy plakatach będzie dla niego reklamą budującą pozytywny wizerunek jego przedsiębiorstwa. Uzyska on zatem istotną korzyść, która wykluczy możliwość sklasyfikowania przedmiotowego przekazania środków pieniężnych jako darowizny.

Co do zasady nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca zawarł w takich przypadkach z podmiotem obdarowanym tzw. umowę o sponsoring. W szczególności nie ma wtedy znaczenia, iż nie prowadzi on działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca zawrze z fundacją umowę, która będzie stanowić, iż w zamian za przekazanie określonej sumy zobowiązuje się ona do reklamowania przedsiębiorcy, wartość przekazanych środków pieniężnych będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. (w stopniu w jakim będzie spełniony warunek ekwiwalentności tych świadczeń wzajemnych). Niemożliwość odliczenia będzie zatem zrekompensowana. Dlatego warto zastanowić się, czy taka forma nie jest dla niego bardziej opłacalna.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: