Sprzedaż biletów: miejsce świadczenia
2011-01-05 07:17
Przeczytaj także: Przedstawiciel podatkowy a podatek VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca na podstawie umowy agencyjnej dokonuje sprzedaży biletów na targi organizowane przez spółkę niemiecką w Berlinie (zleceniodawca). Nie zajmuje się on organizacją tych targów ani nie świadczy żadnych innych usług na rzecz nabywców biletów, które byłyby związane z targami. Nabywcy biletów płacą kwotę brutto obejmującą VAT (obliczony na podstawie niemieckich przepisów podatkowych). Zostaje ona przekazana zleceniodawcy z ewentualnym potrąceniem prowizji należnej wnioskodawcy. Wynagrodzenie za swoje usługi (prowizję agenta) wnioskodawca fakturuje na zleceniodawcę. Zadano pytanie, gdzie usługi sprzedaży biletów należy opodatkować w roku 2011? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W świetle art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.
Od dnia 1 stycznia 2010 r. miejsce świadczenia przy świadczeniu usług regulują przepisy art. 28a do 28o ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 28a ustawy na potrzeby stosowania rozdziału 3 w zakresie określenia miejsca świadczenia przy świadczeniu usług:
1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
a. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
b. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.
oprac. : Ministerstwo Finansów